Od dziś buspas na Górczewskiej

Warszawa

fot

Od czwartku zaczyna funkcjonować buspas na Górczewskiej. Czterokilometrowy odcinek został wytyczony na jezdni w kierunku centrum między ulicami: Powstańców Śląskich i Młynarską. Przed jego uruchomieniem nie brakowało głosów sprzeciwu.

- Będzie działał w godzinach porannego i popołudniowego szczytu (7.00 – 10.00 oraz 14.00 – 19.00). Na buspas wjadą także taksówki oraz pojazdy Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych - doprecyzowuje Zarząd Transportu Miejskiego. Ma pomóc w szybszym przedostaniu się do centrum mieszkańcom Woli i Bemowa.

Usprawni komunikację?

Dlaczego urzędnicy zdecydowali się na jego wprowadzenie? Twierdzą, że będzie szczególnie pomocny w czasie budowy II linii metra. - Buspas pozwoli usprawnić kursowanie linii, które z uwagi na trasę i częstotliwość są swego rodzaju "kręgosłupem" komunikacyjnym na linii wschód - zachód i mają ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców Bemowa, ale także innych, często odległych dzielnic – argumentował ZTM.

Takie tłumaczenie nie wszystkich zadowalało. Internauci protestowali: przekonywali, że wcześniej autobusy ani samochody nie stały tam w korkach. I dodawali, że utrudnienia w ruchu mogą dopiero się zacząć tworzyć, gdy wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu.

Apel do urzędników

Jeden z naszych internautów poszedł o krok dalej - wystosował do urzędników pismo, w którym apelował o ujawnienie analiz potwierdzających słuszność wprowadzenia w tym miejscu wydzielonego pasa dla autobusów.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Buspas jednak powstał, zaczyna obowiązywać od 1 grudnia, a ZTM zapowiadał, że wprowadzi też zmiany w kursowanie komunikacji miejskiej.

Wydłużona zostanie trasa linii 512. Będzie prowadziła ulicami: ZACISZE – Codzienna – Młodzieńcza – Radzymińska – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Górczewska – OS. GÓRCZEWSKA. Jej częstotliwość nie zmieni się. Autobusy będą podjeżdżały na przystanki co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza szczytem i w święta.

70 kursów na godzinę

Zmieni się za to częstotliwość linii 523. Będzie ona kursowała częściej. W godzinach szczytu co 6-7,5 minuty. Poza godzinami szczytu co 15, a w święto co 20 minut. Buspasem będzie kursowało 9 linii autobusowych. W godzinach szczytu pasażerowie będą mieli do dyspozycji aż 70 kursów na godzinę.

Czytaj też: 1 grudnia tramwaje wracają w aleję Zieleniecką.

ran/roody