Ocieplić blokowiska, ale nie styropianem

fot
fot
| PA Sport
fot | PA Sport

Targówek nie chce dłużej wstydzić się swoich blokowisk. Zamierza je przemyśleć i reaktywować. Jak? Odpowiedzi szukać będą wspólnie władze dzielnicy, mieszkańcy i artyści. - Takie projekty mają sens, gdy zmieniają rzeczywistość. I taki cel ma Targówek - zapewniają organizatorzy. Akcja RE-BLOK. BLOKOWISKA REAKTYWACJA rusza w piątek 17 czerwca.

- Nie chodzi tylko o place zabaw i ocieplanie budynków styropianem. To jest ważne, ale bez działań kulturalnych i zaangażowania społecznego przestrzeń nie będzie przyjazna – przekonywał w czwartek na konferencji prasowej wiceburmistrz Targówka Krzysztof Mikołajewski.

Jego dzielnica ma za sobą bardzo udane doświadczenia na pograniczu sztuki i akcji społecznych (Park Rzeźby, działania Pawła Althamera), dlatego poszła za ciosem. RE-BLOK. BLOKOWISKA REAKTYWACJA to nowa propozycja, która ma zachęcić mieszkańców blokowisk do zmieniania otaczającej przestrzeni. Na projekt składają się konferencja, warsztaty oraz interwencje artystyczne.

Blokowiska były utopią

- Chcemy, żeby to nie było wydarzenie wyłącznie dzielnicowe, a początek dyskusji w całym mieście o rewitalizacji społecznej – deklarował zastępca burmistrza. Pierwszym głosem w takiej dyskusji musi być opisanie idealistycznych. utopijnych założeń architektonicznych, na bazie których powstawały wielkie skupiska bloków.

- Architektura blokowisk jest dosyć zwyczajna, ale trzeba ją zrozumieć, jako pewien układ urbanistyczny złożony z dość przeciętnych budynków, które składają się na inteligentną, wygodną i mądrą całość – mówił Jarosław Trybuś, krytyk architektury. Dodał, że zieleń w takiej skali, do jakiej przywykliśmy, zawdzięczamy w znacznej mierze idei blokowisk. Przypomniał również, że blokowiska powstały w odpowiedzi na problemy ciasnych XIX-wiecznych miast.

Jak to zrobili w byłym NRD?

W wielkim namiocie, który stanie w piątek 17 czerwca parku Bródnowskim odbędzie się konferencja, podczas której omówiona zostanie idea i metody rewitalizacji społecznej blokowisk. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzielą się goście z Niemiec, kraju, który najlepiej poradził sobie z architektonicznym i społecznym problemem wielkiej płyty.

Równolegle trwać będą warsztaty, na których uczestnicy sworzą alternatywne scenariusze dla Targówka. Opracują bazę konkretnych pomysłów na rewitalizację dzielnicy.

- Staramy się ogarnąć temat teoretycznie, zaprosić do dyskusji o rewitalizacji społecznej, ale zamierzamy równocześnie przeprowadzić kilka krótkich działań i pokazać, jak bez wielkich nakładów można zmieniać przestrzeń – zapowiedziała Hanna Nowak-Radziejowska, organizatorka.

Ciało jak mapa, podwórko jak mural

Artystyczne interwencje mają dać szybki i namacalny efekt. Paweł Althamer i Michał Mioduszewski zaprosili sąsiadów do stworzenia nietypowego "Autoportretu Dzielnicy". Rzeźba-makieta, której wstępną wersję zaprezentowano dziennikarzom, ma postać mężczyzny. – Na jego ciele będą pojawiać się kolejne elementy, charakterystyczne dla dzielnicy. To próba zastąpienia tkanki mięśniowej tkanką miejską – tłumaczył Michał Mioduszewski. Budynki ratusza, teatru, szpitala czy przyszłego metra znajdą się w konkretnych miejscach rzeźby. Których? O tym demokratycznie zdecydują twórcy podczas warsztatu. Autoportret stanie w urzędzie dzielnicy, a następnie w witrynie sklepowej zastąpi manekina. – Mamy zamysł, żeby stworzyć autoportret każdej dzielnicy, a potem umieścić je w autobusie lub tramwaju – zdradził artysta.

W ramach RE-BLOKU powstanie również "Ziemial", czyli mural na ziemi. Będzie to wielkoformatowa praca, umieszczona na jednym z podwórek. Podłożem stanie się asfalt oraz elementy małej architektury. Efekt będzie widoczny dopiero z ostatnich pięter okolicznych bloków. To nawiązanie do projektowania układu bloków, który największy sens miał z góry. Za "Ziemial" odpowiada Mariusz Libel z grupy Twożywo.

Zrobią pocztówki, posadzą kwiatki

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprosi natomiast na dach budynku przy ul. Poborzańskiej, gdzie odbędą się m.in. wykład pt. "Jak zrobić własne obserwatorium astronomiczne na dachu" i wieczorny seans filmu "Człowiek na linie".

Mika Grochowska w ramach akcji "org.gródek" będzie sadzić kwiatki w starych kwietnikach z opon na Wyszogrodzkiej i Chodeckiej, a wydeptany trawnik między blokami przy ul. Trockiej zamieni w łąkę. Dodatkowym efektem działań ma być stworzenie formularza, który pozwoli w prosty sposób uzyskać pozwolenie na tego typu działania.

Tomek Kaczor i Jerzy Parfianowicz z Grupy OkołoFotograficznej pomogą wykonać "Pocztówkę z Targówka". Zestaw widokówek powstałych w czasie warsztatu, stanie się oficjalnym gadżetem promującym dzielnicę.

Piotr Bakalarski

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl