Ochota dofinansowała ŚDM. 250 tys. na telebim w parku Szczęśliwickim

Warszawa

Panek / Wikipedia (CC BY 3.0)Ochockie ŚDM odbędą się w parku Szczęśliwickim

Ochota przeznaczyła połowę swojego rocznego budżetu na kulturę, na obchody Światowych Dni Młodzieży. Dzielnica zorganizuje imprezę w Parku Szczęśliwickim. Protestują działacze partii Razem. – To ogromne środki, a dzielnica chce je oddać Kościołowi – mówią.

Decyzję o przekazaniu pieniędzy podjęto we wtorek na sesji rady dzielnicy. Środki mają być przesunięte z budżetu gabinetu prezydenta i biura marketingu miasta. Radni byli w tej sprawie praktycznie jednomyślni - dofinansowanie ŚDM poparła PO, PiS, Ochocka Wspólnota Samorządowa a nawet SLD. Wstrzymali się jedynie Ochocianie.

Ostry sprzeciw wyrazili za to członkowie partii Razem. W radzie dzielnicy nie mają swoich reprezentantów, lecz pojawili się na sesji jako mieszkańcy. – Dlaczego dzielnica chce wydać na jedną imprezę 250 tys. złotych? To ogromne pieniądze – pytał Krzysztof Grochowski z Razem.

"To połowa całego budżetu"

Działacze przypomnieli, że na organizację wszystkich innych imprez o charakterze kulturalnym w budżecie dzielnicy na rok 2016 zaplanowano 571 tysięcy złotych.

– Mimo tego władze dzielnicy nie widzą nic złego w przeznaczeniu prawie połowy tej kwoty na organizację jednego tylko wydarzenia, w dodatku wydarzenia o charakterze religijnym – nie kryli swojego oburzenia.

Za 250 tys. zł dzielnica planuje zorganizować w Parku Szczęśliwickim spotkanie pielgrzymów, którzy przyjadą na ŚDM. Na telebimie będzie można śledzić centralne obchody w Krakowie.

Nie chcą imprezy w parku

Mieszkańcy, którzy przybyli na sesję, zwracali uwagę nie tylko na pieniądze. Przekonywali, że Park Szczęśliwicki to nie najlepsze miejsce na tego typu imprezy. – To mały zamknięty ekosystem, który może zostać zdewastowany. Nie organizujmy tam tej imprezy. Nie róbmy tego ani mieszkańcom Ochoty, ani gościom, którzy nas odwiedzą w ramach ŚDM – apelowała jedna z mieszkanek.

Zaproponowano, aby przenieść spotkanie na Pole Mokotowskie. Takiej propozycji przeciwny był jednak zarząd dzielnicy. - Nie chcemy organizować wielkiej ogólnomiejskiej imprezy, jakie przeważnie odbywają się na Polu Mokotowskim. Chcemy ugościć tylko naszych gości, którzy przyjadą na Ochotę. To nie będzie duża impreza, mniej więcej około 1000 gości – odpowiedział wiceburmistrz Grzegorz Wysocki.

Władze Ochoty zapewniły, że liczba pielgrzymów nie będzie duża i "nie ma obaw o zdewastowanie parku". – Skoro nie będzie duża, to po co wydawać na nią tyle pieniędzy? – dopytywał Grochowski.

- Warto pamiętać, że to są pieniądze nie tylko na imprezę, lecz na tygodniowy pobyt gości w naszej dzielnicy. Warto wesprzeć diecezję w tym zakresie – odpowiedział radny Wiesław Figiel (PiS).

Warszawa wyda 6 mln zł

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w ostatnim tygodniu lipca w Krakowie. Równolegle diecezjalne obchody będą się odbywać w całej Polsce, w tym w Warszawie. Stolica przeznacza na ten cel łącznie 6 mln zł. Środki te zostały już "zaklepane" przez radnych w budżecie na 2016 rok.

Za te pieniądze ratusz planuje m.in. wydać dwujęzyczny informator i zorganizować centrum spotkań, gdzie na bieżąco będą transmitowane wydarzenia z Krakowa. Miejsce ma być zorganizowane na wzór strefy kibica.

ZOBACZ TAKŻE: Mają plan na Światowe Dni Młodzieży

Teledysk Światowych Dni Młodzieży
Stacja7 | Stacja7

kw/r