Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Obywatele RP" usunięci z trasy miesięcznicy smoleńskiej

Warszawa

Materiał Faktów TVNtvn
wideo 2/6

Dobiegają końca obchody 85. miesięcznicy smoleńskiej. Zgromadzeni przeszli Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki. Na trasie były dwie kontrmanifestacje: Obywateli RP i Stowarzyszenia TAMA. Pierwsi próbowali blokować przemarsz. Policja usunęła ich siłą.

Przed Pałacem Prezydenckim, jak co miesiąc, przemawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dzisiejsze wystąpienie było krótkie. - Spotykamy się tutaj jak co miesiąc, ale jest pewna różnica w stosunku do tych lat, kiedy wydawało się, że comiesięczna manifestacja żałobna to coś, czemu nikt nie może się przeciwstawiać. Owszem, były takie nienawistne próby ze strony Palikota i jego ludzi, ale skończyło się to szybko – mówił.

"Będą pomniki i będzie prawda"

- Dziś mamy drugą taką próbę i nowy atak nienawiści, bo te białe róże [przyniesione przez uczestników kontrmanifestacji - red.], które tam widać, to symbol nienawiści i głupoty, skrajnej głupoty – dodał wskazując na członków kontrmanifestacji.

Kaczyński zapewnił zgromadzonych, że "wygrają walkę" z przeciwnikami. – Wygraliśmy wtedy z Palikotem i z jego następcami, jeszcze bardziej nienawistnymi też zwyciężymy – przekonywał.

Odniósł się też do kwestii planowanych pomników smoleńskich. – Będą pomniki i będzie prawda. Prawda o Smoleńsku i prawda o tych latach rządów, które na szczęście już za nami. Dlatego tak bardzo się boją. Stąd ta furia i ta nienawiść. Z jednej strony tych, którzy po prostu są wynajęci, a z drugiej tych, którzy są oszalali z nienawiści - stwierdził prezes PiS.

Dodał, że niebawem przyjdzie czas na godne upamiętnienie ofiar katastrofy. - I będzie wielka klęska tych, którzy nienawidzą Polski, ale Polska zwycięży – powiedział na zakończenie.

Wśród zebranych byli też inni politycy Prawa i Sprawiedliwości, między innymi Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak.

Kontrmanifestacje

Uroczystości smoleńskie rozpoczęły się o godzinie 19.00 mszą świętą w katedrze św. Jana. Zaraz po niej zebrani przeszli przed Pałac Prezydencki.

Na trasie spotkali kontrmanifestację "Obywateli RP". - Blokowali marsz na wysokości kościoła świętej Anny. Zostali siłą usunięci przez policję na pobocze, gdzie rozpoczęło się ich legitymowanie. To było około 20 osób. Krzyczeli: "konstytucja, konstytucja" - mówił Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl, który był na miejscu.

Jak dodał, funkcjonariuszy na trasie pochodu było bardzo dużo. A podobne incydenty miały miejsce na trasie jeszcze kilka razy. - Ci, którzy próbowali się przebić przez kordon, byli szybko zabierani przez policję i legitymowani - opisywał.

W okolicy skweru Hoovera zorganizowana była też większa kontrmanifestacja stowarzyszenia TAMA. - PiS przeszedł obok niej bez żadnych incydentów. Było spokojnie. Członkowie kontrmanifestacji stali, śpiewali hymn - opisywał nasz reporter.

Nowe zasady

85. miesięcznica smoleńska była pierwszą, która odbywała się na mocy nowej ustawy o zgromadzeniach. Jej organizatorzy zgłosili to zgromadzenie jako cykliczne. To oznacza, że mają pierwszeństwo nad innymi, które miałyby się odbyć w tym samym miejscu i czasie. Dlatego ratusz wydał siedem zakazów dla manifestacji, które zgłoszono na środę na Krakowskim Przedmieściu.

Dwóch kontrmanifestacji miasto jednak nie zakazało – ugrupowania Obywatele RP i stowarzyszenia TAMA, które skorzystały z uproszczonej drogi zgłoszenia. Droga ta dotyczy manifestacji bez przemarszu, które nie powodują utrudnień w ruchu i nie wymagają czasowej zmiany organizacji ruchu. Takich zgromadzeń, nawet na mocy nowej ustawy, nie można zakazać - zdecydował kilka godzin temu sąd okręgowy unieważniając decyzję wojewody mazowieckiego, który chciał zablokować organizację obu kontrmanifestacji zaakceptowanych przez ratusz.

85 | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85. miesięcznica smoleńska | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85 | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85. miesięcznica smoleńska | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85. miesięcznica smoleńska | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85 | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85 | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85 | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85 | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
85 | Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

kw/mś