Najnowsze

Obywatele RP: 10 listopada nie będzie kontrmiesięcznicy

Najnowsze

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl85. miesięcznica smoleńska

10 listopada nie będzie manifestacji w trakcie kolejnej miesięcznicy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu - zapowiedział we wtorek lider Obywateli RP Paweł Kasprzak. W tym dniu Obywatele RP będą przed Pałacem Kultury i Nauki, w miejscu, gdzie podpalił się Piotr Szczęsny.

- Postanowiliśmy tego dnia zostawić pana (Jarosława) Kaczyńskiego, pana (Mariusza) Błaszczaka i "smoleńskich wyznawców" sam na sam z barierkami, które tam stawiają - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Paweł Kasprzak. Zapowiedział, że będzie to jednorazowa "demonstracyjna nieobecność" na kontrmiesięcznicy.

"Są rzeczy ważne i ważniejsze"

Fundacja opublikowała w tej sprawie oświadczenie. "Obywatele RP oświadczają, że 10 listopada odstępują od organizowania manifestacji w trakcie miesięcznicy smoleńskiej. Mamy tego dnia do załatwienia sprawę dla nas ważniejszą niż protest. Nasza nieobecność niech podkreśli przywiązanie do tych samych wartości, w imię których i dla których obrony stawaliśmy na Krakowskim Przedmieściu już dwadzieścia razy, broniąc ludzkiej godności przeciw bezprawiu, samowoli władzy i nienawiści tłumów, z cynicznym rozmysłem szczutych na współobywateli" - czytamy w piśmie opublikowanym na stronie internetowej Obywateli RP.

Kasprzak powiedział, że 10 listopada o godz. 20. Obywatele RP będą przed Pałacem Kultury i Nauki w miejscu, gdzie 19 października podpalił się 54-letni Piotr Szczęsny.

Przy mężczyźnie znaleziono megafon, ulotki i manifest. Napisał w nim, że sprzeciwia się "ograniczaniu wolności obywatelskich, łamaniu prawa i Konstytucji, marginalizowaniu i ośmieszaniu Polski na arenie międzynarodowej, zmianach w Trybunale Konstytucyjnym, sądach i prokuraturze, niszczeniu autorytetów i dzieleniu społeczeństwa". Mężczyzna zmarł w szpitalu po kilku dniach.

"Protestował przeciw rujnowaniu państwa" W wydanym oświadczeniu Obywatele RP napisali, że Piotr Szczęsny "protestował przeciw rujnowaniu państwa, powagi jego instytucji, świętych dla nas wartości zapisanych w polskiej konstytucji, zasad współżycia rodaków i współobywateli i zwykłego zdrowego rozsądku". Dodają, że 54-latek "zostawił nam przesłanie". "Każdy z nas podpisałby się pod nim niemal w całości. Niemal, bo przecież nikt z nas nie powtórzyłby tak dramatycznego czynu" - czytamy. Obywatele RP zwracają uwagę, że mężczyzna "apelował, byśmy wśród wyborców PiS, a więc także wśród uczestników smoleńskiego „marszu pamięci”, widzieli braci, siostry, rodziców i sąsiadów" i dodaje, że "tej prostej zasadzie my, Obywatele RP, byliśmy wierni zawsze, zawsze też respektując człowiecze, polityczne i religijne prawa naszych politycznych przeciwników"

Jak dodają członkowie Obywateli RP, "barierki i kordony policji będą tego dnia niepotrzebne".

Kasprzak zaznaczył, że zgromadzenie na placu Defilad nie będzie zgłaszane.

O kontrmiesięcznicach na tvnwarszawa.pl pisaliśmy wielokrotnie. Ich uczestnicy pojawiali się w miejscu, miesięcznicy smoleńskiej. Często zabierali ze sobą białe róże. Wielokrotnie dochodziło do przepychanek, kilkadziesiąt osób usłyszało w tej sprawie zarzuty.

kz//ec

[object Object]
Nie żyje mężczyzna, który podpalił się na placu DefiladTVN24
wideo 2/3

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości