Węzeł Kobyłka gotowy. "Jest nadzieja, że odkorkuje się węzeł Zielonka"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Węzeł Kobyłka w ciągu obwodnicy Marek jest gotowy
Węzeł Kobyłka w ciągu obwodnicy Marek jest gotowy
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plWęzeł Kobyłka w ciągu obwodnicy Marek jest gotowy

W czwartek warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o otwarciu węzła Kobyłka w ciągu trasy S8. Drogowcy zapowiadają, że prace na obwodnicy Marek mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Zaraz po otwarciu nowy węzeł na trasie S8 obserwował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. - Węzeł jest otwarty, oznakowanie prawidłowe. Na pewno mieszkańcy powiatu wołomińskiego będą mieli teraz łatwiejszy przejazd między miejscowościami Kobyłka i Nadma. Jest również nadzieja, że dzięki temu odkorkuje się węzeł Zielonka - relacjonował Zieliński.

Jak przypomniała w komunikacie GDDKiA, w grudniu 2019 roku na węźle Marki udostępniona została relacja skrętu w prawo dla kierowców jadących łącznicą zjazdową w kierunku Radzymina, natomiast we wrześniu tego roku udostępnione zostały pozostałe dwie relacje, na wprost oraz skręt w lewo w stronę Warszawy.

GDDKiA poinformowała również, że prace związane z dokończeniem obwodnicy Marek są na finiszu. "Uzyskaliśmy decyzję pozwolenia na użytkowanie dla kładki dla pieszych w rejonie ul. Ceglanej. Jeszcze w tym miesiącu nastąpi jej otwarcie. Trwają prace wykończeniowe na wiadukcie w ciągu ul. Dworkowej, drogach dojazdowych i ścieżkach rowerowych" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się wiosną 2021 roku. "Niemniej jednak dążymy do tego, by wszystkie roboty zakończyć w tym roku" - dodaje GDDKiA.

Przerwana inwestycja

Obwodnica Marek została otwarta pod koniec grudnia 2017 roku. Kierowcy mają do dyspozycji około 15 kilometrów dwujezdniowego odcinka drogi ekspresowej - od węzła Marki do włączenia w przebieg S8, za węzłem Radzymin. Zdaniem GDDKiA, konsorcjum z Sallini Polska w roli lidera nie wywiązało się z zapisów kontraktu. Obecne prace na obwodnicy wynikają właśnie z tego, że drogowcy rozwiązali umowę z - ich zdaniem - "nierzetelnym" wykonawcą drogi.

Przetarg na dokończenie robót udało się rozstrzygnąć dopiero półtora roku później - przy trzecim podejściu, bo dwukrotnie oferty przekraczały budżet i postępowanie przetargowe trzeba było powtarzać.

Obwodnicę kończy firma Strabag. Wartość umowy zawartej w listopadzie ubiegłego roku to około 166 milionów złotych. Węzeł Wołomin znajduje się na odcinku obwodnicy, który budowała włoska firma Astaldi (fragment za węzłem Kobyłka do węzła Radzymin). Będzie nieczynny, dopóki nie zostanie do niego doprowadzony nowy odcinek drogi wojewódzkiej numer 635. Za jego budowę odpowiada urząd marszałkowski.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości