Obrońcy zabytków alarmują: miał być remont rotundy, będzie rozbiórka

Warszawa

Gowin & SiutaTak ma wyglądać nowa Rotunda

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami protestuje przeciwko planowanej rozbiórce Rotundy. Właściciel ma pozwolenie na te prace. "Nowy budynek, planowany w tym miejscu, w projekcie nie prezentuje żadnego podobieństwa z jego wybitnym pierwowzorem" – przekonują. O planach inwestora wiadomo od ponad dwóch lat.

"NIE dla wyburzenia Rotundy" – pod takim hasłem zrzeszają się internauci. Protestują przeciwko zmianom w ścisłym centrum Warszawy i nowemu obiektowi. Przywołują wpis, który w obronie budynku umieściło na swojej stronie internetowej Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

"Niedługo go zabraknie"

Czytamy w nim, że siedziba banku to symbol, centrum warszawskiego wszechświata, a mieszkańcy umawiają się na spotkania "pod Rotundą".

"Niedługo go zabraknie, obiekt zostanie rozebrany" – alarmuje oddział warszawski TOnZ.Dyskusja na ten temat toczy się jednak od kilku lat - w 2013 roku wybrano nową wizję Rotundy. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne dotyczące funkcji obiektu. Dlaczego teraz aktywiści wracają do tego tematu?- Mamy informację, że właśnie wydane zostało prawomocne pozwolenie na rozbiórkę budynku. Dlatego teraz zwracamy na to uwagę. Jak zostanie rozebrana, to może być już za późno – mówi tvnwarszawa.pl Katarzyna Zalasińska, prezes TOnZ.

"Obiekt zniknie"

To nie jest nowa informacja - o takim sposobie prowadzenia modernizacji budynku inwestor informował w listopadzie 2013 roku, gdy rozstrzygnięty został konkurs na projekt. Zdaniem TOnZ, większość warszawiaków o tym nie wie i uważa, że Rotundę czeka remont, a nie rozbiórka.

– Niezależnie od emocji i ocen, trzeba powiedzieć wprost, że obiekt zniknie. Później ma powstać nowy, który będzie przypominał stary okrągłą formą i specyficznym dachem – przekonuje Zalasińska.

O komentarz zapytaliśmy Bartłomieja Gowina, jednego z autorów zwycięskiego projektu modernizacji Rotundy. Ten nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, czy obiekt zostanie rozebrany i odtworzony. Odesłał nas do przedstawiciela inwestora - banku PKO BP Piotra Radka. Ten odesłał nas jednak do biura prasowego, gdzie też nie dostaliśmy odpowiedzi na to pytanie. - Proszę o wysłanie maila - usłyszeliśmy tylko. Czekam na odpowiedzi.

Jest pozwolenie

O sprawę rozbiórki spytaliśmy też ratusz. "Stołeczny Konserwator Zabytków wydał zezwolenie na rozbiórkę Rotundy, o którą wnioskował inwestor - PKO Bank Polski, który zobowiązał się do odtworzenia budynku w istniejącej obecnie formie, odtworzenia jego kubatury nadziemnej, geometrii podziałów elewacji, wężyka generalskiego. Budynek ma zostać odtworzony z zastosowaniem nowoczesnych materiałów" - wyjaśnia Magdalena Łań z biura prasowego ratusza.

I w sprawie pozwolenia na budowę odsyła na do urzędu Śródmieście.

Jak się dowiedzieliśmy, dzielnica wydała dokument 1 lutego tego roku. Pozwolenie obejmuje budowę budynku usługowego Rotundy wraz z rozbiórką istniejącego.

PROJEKTANT O NOWEJ ROTUNDZIE:

ran/r

Bartłomiej Gowin o projekcie Rotundy
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl