Obraz Matejki sprzedany za 1 mln 320 tys. złotych

Warszawa

mat. prasoweReprodukcja obrazu Jana Matejki

"Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci" pędzla Jana Matejki został sprzedany podczas czwartkowej aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Obraz z 1862 r. został sprzedany za kwotę 1 mln 320 tys. złotych.

Płótno o wymiarach 150 x 111 cm przedstawia synów Romana Włodka - krakowskiego właściciela ziemskiego dóbr Dąbrowica koło Bochni - i Emilii Amalii z Szujskich, starszego Zdzisława i młodszego Bolesława. Chłopcy ujęci zostali en face, w pełnej postaci. Stojąc, trzymają się za ręce, a starszy z braci obejmuje młodszego.Licytacja obrazu rozpoczęła się od kwoty 1 mln 200 tys. zł. Ostatecznie dzieło trafiło w ręce prywatnego nabywcy za cenę 1 mln 320 tys. zł. Rekordem aukcyjnym w Polsce jest obraz Jacka Malczewskiego "Polski Hektor" z 1913 r., sprzedany w 2013 r. za niemal 3 mln zł.

Rówieśnik słynnego "Stańczyka"

"Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci" powstał w 1862 r. a więc w tym samym czasie, co jedna z najsłynniejszych prac Matejki "Stańczyk". Malarz miał wówczas 24 lata.Do 1917 r. portret był własnością Zdzisława Włodka, następnie, w 1938 r., trafił do Krakowa, w ręce prof. Jana Włodka. Później został uznany za zaginiony. Ponownie pojawił się na aukcji w Warszawie w 2008 r., wśród ponad 80 innych dzieł. Następnie trafił w depozyt do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.Roman Włodek brał udział w Postaniu Krakowskim 1846 r., był także posłem do Rady Państwa w Wiedniu. Portretowany Zdzisław Włodek (1852-1928) to późniejszy Marszałek Bocheński i właściciel dóbr Dąbrowica; jego brat Bolesław (1856-1936) został przedsiębiorcą krakowskim, właścicielem dóbr Sygneczów koło Wieliczki.Jan Matejko był malarzem, twórcą obrazów historycznych i batalistycznych. Był absolwentem, a po latach także dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Do jego najsłynniejszych prac należą: „Stańczyk”, „Rejtan – Upadek Polski”.

PAP/jb