"Obietnice Gronkiewicz-Waltz jak gruszki na wierzbie"

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plMówi Maciej Białecki z WWS

Raport z realizacji programu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz "Gruszki na warszawskiej Wierzbie 2006-2013" zaprezentowali w piątek przedstawiciele Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Wymienili w nim niezrealizowane obietnice prezydent stolicy.

- Nikt w kampanii samorządowej bądź parlamentarnej w Polsce nie naobiecywał tylu rzeczy, których później nie spełnił. Hanna Gronkiewicz-Waltz rządzi już siedem lat. Jej zamierzenia w 2006 roku były bardzo ambitne mogły doprowadzić do tego, aby Warszawa mogła się stać naprawdę europejską metropolią – powiedział Maciej Białecki z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

Długa listów zarzutów

Raport dotyczy programu dla Warszawy i poszczególnych dzielnic, statutu miasta i kodeksu etycznego dla urzędników ratusza. W raporcie wypunktowano m.in. zapowiadane remonty dróg, rewitalizację terenów przemysłowych, budowy obiektów sportowych, ścieżek rowerowych, modernizacje sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. W ocenie WWS nie poprawił się dostęp do kultury, ochrony zdrowia i opieki społecznej.

- Jest mowa o obwodnicach, centrum kongresowym, a także o metrze od Bemowa po Gocław. Mamy również obietnice sześciu linii szybkiej tramwaju, a mamy tylko jedna od placu Narutowicza na Powiśle – zauważył Białecki.

Miał też zastrzeżenia co do sposobu wydatkowania pieniędzy z unijnych funduszy. – Nie ma żadnej koordynacji i strategii. W Warszawie do dzisiaj obowiązuje strategia rozwoju miasta z 2005 roku uchwalona jeszcze za kadencji Lecha Kaczyńskiego – krytykował polityk WWS.

CZYTAJ CAŁY RAPORT WWS W odpowiedzi na raport WSS stołeczny ratusz odsyła do internetowej, interaktywnej mapy inwestycji, na której można obejrzeć przedsięwzięcia zrealizowane w Warszawie w latach 2007-2012. Można tam znaleźć np. most Skłodowskiej-Curie, węzły komunikacyjne Marsa i Łopuszańska, a także 13 parkingów Parkuj i Jedź. Mapa jest dostępna na stronie internetowej.

13 października referendum

13 października - z inicjatywy WWS - odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy. Będzie ono ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób. Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) niezwłocznie wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta. Obecna kadencja samorządu kończy się 21 listopada 2014 r. Przedterminowe wybory są zarządzane przez premiera, a rozporządzenie w tej sprawie musi być ogłoszone w Dzienniku Ustaw przynajmniej na 80 dni przed dniem wyborów. Nie ma więc szansy, by wybory odbyły się przed 21 listopada tego roku, a w przypadku, gdyby miały one wypaść w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed upływem kadencji, rada miasta może zdecydować o ich nieprzeprowadzaniu. Wtedy do końca kadencji funkcję prezydenta sprawuje tzw. komisarz.

PAP/bf/b