Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Obchody Święta Niepodległości

Warszawa

PAP/Andrzej Hrechorowicz

93 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Ten radosny dzień warszawiacy będą mogli świętować na defiladzie historycznej, podczas Biegu Niepodległości, w Muzeum Powstania Warszawskiego, a nawet na rockowym koncercie.

Wiadomość o uwolnieniu Józefa Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu wywołała w Warszawie olbrzymią radość. 10 listopada 1918 roku marszałek wysiadł ze specjalnego pociągu relacji Berlin – Warszawa. Na peronie Dworca Głównego witały go tłumy wiwatujących warszawiaków. Powietrze pachniało wolnością. Zresztą nie tylko w Polsce.

Dzień później w podparyskim Compiegne delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni. Zakończyła się I Wojna Światowa. Tymczasem w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

11 listopada 1918 na mapie Europy pojawiły się nowe państwa. Jednym z nich była Rzeczpospolita Polska. Niemcy zaś do 19 listopada mieli wycofywać się z Królestwa. Polska po 120 latach wracała na mapę świata. W ten sposób dzień 11 listopada stał się symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepodległości, którą szczęśliwie świętujemy do dziś.

Oddaj hołd na placu Piłsudskiego

W tym roku będzie tak samo. Na placu imienia Józefa Piłsudskiego odbędą się główne obchody z udziałem władz państwowych. O 12:00 prezydent Polski wraz z warszawiakami złoży hołd poległym w walce o niepodległość przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a około 13:20 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Na Trakcie Królewskim zaś w stronę Muzeum Wojska Polskiego przemaszerowało ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu z lat 1920-1945, 80 kawalerzystów oraz przejdą pojazdy wojskowe. Defilada rozpocznie się około 13:00

Atrakcją tegorocznej defilady będzie limuzyna Polski Fiat 518, która należała do dowódcy polskiej floty admirała Józefa Unruga. Samochód jest unikatowy, bowiem to jedyny ocalały egzemplarz z przedwojennej floty rządowej.

W tym roku wyjątkowo dopiszą ułani, którzy przejadą na ponad 80 koniach. Zobaczymy także "białych ułanów", czyli kawalerzystów 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który początkowo do służby kupowali konie wyłącznie maści siwej. Po defiladzie w parku przy ul. Książęcej, na tyłach Muzeum Wojska Polskiego, rekonstruktorzy pokażą, jak walczyli ułani a piechota pochwali się wyszkoleniem w musztrze.

Bieg Niepodległości

Święto Niepodległości uczci także ponad 7 tysięcy uczestników Biegu Niepodległości. Sportowcy wystartują o 11:11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła i ul. Stawki.

Sportowcy pobiegną m.in. ulicami: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości, zawrócą na ul. Rakowieckiej i z powrotem drugą stroną al. Niepodległości, ul.Chałubińskiego i al. Jana Pawła II.

Bieg wystartował - fot

Zwiedzaj gmach Sejmu

W Święto Niepodległości będzie można zwiedzić gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej. Od 9 do 16 można zm.in. Salę Kolumnową i Hall Główny, sali im. marszałka Sejmu II RP - Ignacego Daszyńskiego. Na zwiedzających czekać będą także sejmowe gabinety prezydenta i premiera. O 16:00 budynek przy Wiejskiej zaświeci barwami biało-czerwonymi. Iluminację będzie można oglądać do północy.

Świętuj na rockowo

Świętować będą także motocykliści. Przez Warszawę przejedzie parada Harley Rock Niepodległości. Start o 16 w Forcie Legionów. Zwieńczeniem parady będzie koncert w klubie Palladium. O 18:00 Wystąpią takie kapele jak: Sandaless, Night Rider, Magnetar i Lombard. Trzeba zarejestrować się na stronie: rockniepodleglosci.pl

Trasa przejazdu: Fort Legionów, ul. Wenedów, ul. Zakroczymska, ul. Konwiktorska, ul. Władysława Andersa, Plac Bankowy, ul. Marszałkowska, tunel pod Marszałkowską i ul. Złota

Baw się w muzeum z dziećmi

Święto Niepodległości to także okazja do świętowania dla najmłodszych. W Muzeum Powstania Warszawskiego cały dzień będą trwały warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat pod hasłem "Bohaterowie Niepodległości".

Dzieci będą mogły stworzyć plakaty z postaciami historycznymi z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości - Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim oraz z małżeństwem Olgi i Andrzeja Małkowskich, założycielami harcerstwa. Start o godz. 10, wejście w cenie biletu wstępu do muzeum.

Świętuj z Urszulą Dudziak

Również od godz. 10 na placu Teatralnym odbywać będzie się impreza – VI Przystanek Niepodległość. Do 14.00 w ogrzewanym namiocie będzie można obejrzeć serię filmów dokumentalnych, kupić książkę na kiermaszu i dowiedzieć się więcej o przyszłej siedzibie Muzeum Historii Polski.

O godz. 18 wystąpi Urszula Dudziak wraz z zespołem.

Przejedź sie ogórkiem po Warszawie

Na ulicę wyruszą też specjalne pojazdy komunikacji miejskiej. W godz. 10-18 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem, w którym przewodnicy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej opowiadać będą o historii mijanych tramwajem miejsc. Start z pętli na placu Narutowicza.

Na miasto wyjadą też tzw. ogórki, a w nich przewodnicy opowiadać będą o zabytkach stolicy związanych ze świętami Autobusy wyjadą z placu Teatralnego i dojadą do Belwederu.

band/ran/ec