Obchody rocznicy Powstania: Apel Poległych, mecz i koncert

Warszawa

archiwum TVNObchody rocznicy Powstania Warszawskiego

Widowisko muzyczne, zmagania małych piłkarzy, koncert i uroczysta sesja Rady Warszawy – tak będą wyglądały w piątek obchody 71. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Choć główne uroczystości odbędą się w sobotę 1 sierpnia, to już w piątek 31 lipca będzie można uczcić pamięć uczestników zrywu z 1944 roku.

Turniej Małego Powstańca

W piątek rozpocznie się ósma edycja Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego o Puchar Pamięci Małego Powstańca. W zawodach udział weźmie dziesięć młodzieżowych drużyn - dzieciaki z Warszawy zmierzą się ze swoimi rówieśnikami z Niemiec, Ukrainy i Anglii.

Pierwszego dnia zawodów, 31 lipca, o godz. 9.00 nastąpi uroczyste otwarcie turnieju, a następnie zawodnicy przystąpią do gry w meczach 2x20 minut. Rywalizacja toczyć się będzie w godz. 10.00-14.00. Kolejne fazy zawodów odbędą się w weekend.

CZYTAJ WIĘCEJ O IMPREZIE

Zamek Królewski

O godz. 12.00 w Zamku Królewskim (Sala Balowa) odbędzie się uroczysta sesja Rady Warszawy, która poświęcona będzie 71. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy oraz Ewa Malinowska-Grupińska przewodnicząca rady m wręczą dyplomy Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. W tym roku ten tytuł nadano dwóm osobom: prof. Henrykowi Samsonowiczowi i Andrzejowi Wajdzie.

Na sesji wręczone zostaną także Nagrody m.st. Warszawy. Trafią one do 24 laureatów. Otrzymają je wybitni warszawiacy i instytucje działające na rzecz rozwoju stolicy, a także ludzie kultury, nauki i sztuki.

Plac Krasińskich

O godz. 18 na placu Krasińskich odbędzie się msza św. przy pomniku Powstania Warszawskiego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Godzinę później odbędzie się w tym miejscu uroczysty Apel Poległych.

Z kolei o godz. 20 Stołeczna Estrada zaprasza na wielkie muzyczne widowisko, które jest hołdem dla bohaterów powstania. Będzie to poetycka opowieść o losach Polaków podczas II Wojny Światowej oprawiona muzyką z jednego ze słynnych seriali historycznych. Pomysłodawcą projektu jest Bartosz Chajdecki, polski kompozytor, twórca muzyki filmowej i teatralnej. Wstęp wolny.

CZYTAJ TEŻ O UTRUDNIENIACH W RUCHU PRZY PLACU KRASIŃSKICH.

Służew

W kościele parafii św. Dominika (ul. Dominikańska 2) odbędzie się o godz. 20.15 koncert w wykonaniu zespołu „Dur-Moll”. Pieśni Powstania Warszawskiego zaprezentują Katarzyna Andruszko, Aleksandra Matryba oraz Krzysztof Szczepaniak przy akompaniamencie pianisty. Wstęp wolny.

1 sierpnia

Główne obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się przy m.in. pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach o godz. 17 z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów.

W CZWARTEK PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI ODZNACZYŁ POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH:

"Dzięki powstańcom wolności nie trzeba mierzyć krzyżami"
TVN24

ran/r