Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Obchody rocznicy już budzą spory

Warszawa

Obchody pierwszej rocznicy

Do rocznicy katastrofy smoleńskiej jeszcze tydzień, a ratusz i opozycja już żyją sporem o obchody. Dla Prawa i Sprawiedliwości skromna uroczystość na Powązkach to za mało. Dla ratusza zgromadzenie przed Pałacem Prezydenckim to impreza, jak każda inna.

W samym środku sporu znalazł się tym razem Zarząd Dróg Miejskich. To tam rady PiS Maciej Wąsik złożył wniosek o zgodę na zajęcie fragmentu Krakowskiego Przedmieścia. Przed Pałacem Prezydenckim, tak jak rok temu, stanąć ma niewielka scena, dwa telebimy, a przy pomnikach Mickiewicza i Prusa - namioty. W parku obok tego ostatniego ma też być wystawa.

To niewiele więcej, niż w zeszłym roku. Wąsik był więc zaskoczony, gdy ZDM odpowiedział, że do wniosku musi załączyć projekt tymczasowej organizacji ruchu zatwierdzony przez miejskiego inżyniera ruchu i policję. - Rok temu nikt nie chciał od nas takich dokumentów. To celowe rzucanie kłód pod nogi - twierdzi kategorycznie szef klubu PiS w radzie miasta. Jego zdaniem, może być już za późno na przygotowanie i uzgodnienie projektu. - Gdy przez miasto szła "Kolorowa Niepodległa", projekt nie był potrzebny - dodaje z przekąsem.

Oficjalnie tylko na Powązkach

- "Kolorowa Niepodległa" nie miała stacjonarnej sceny. Były tylko platformy mobilne - odpowiada rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. I przekonuje, że rok temu projekt też był potrzebny. Tyle, że ratusz zrobił go sam.

- W zeszłym roku miasto było współorganizatorem uroczystości na Krakowskim Przedmieściu, m.in. w zakresie przygotowania platform dla mediów. Aby móc je ustawić, zleciliśmy przygotowanie projektu i wprowadzenia zmian w organizacji ruchu. Dlatego nie było potrzeby zlecania dodatkowej organizacji ruchu przez głównych organizatorów - tłumaczy Milczarczyk.

Wtedy uroczystości "podłączono" pod wniosek, który złożyła Stołeczna Estrada. W tym roku miasto organizuje jednak tylko obchody na Powązkach. - Na prośbę rodzin ofiar katastrofy uroczystości będą skromne: minuta ciszy oraz złożenie wieńców przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz panią prezydent - informuje ratusz.

Media zaś nie wystąpiły o pomoc przy ustawieniu kamer na Krakowskim Przedmieściu, więc tym razem projektu zmian nie przygotowano. - Co z tego? Przecież głównym organizatorem, tak jak rok temu, jesteśmy my - odpowiada Wąsik.

Dwie różne sprawy

Zdaniem drogowców, sytuację komplikuje fakt, że wniosek o zajęcie pasa drogi ma inną treść, niż w poprzednim roku. - Wtedy chodziło o 39 metrów pod platformy. Dziś chodzi o 330 mkw ze sceną, telebimami i namiotami - mówi Karolina Gałecka z ZDM. I tłumaczy, że projekt organizacji ruchu mniej dotyczy samych uroczystości, które skalą i kształtem będą podobne. Istotniejsze jest to, jak organizator zabezpieczy prace przygotowawcze, takie jak rozstawienie sceny. - Z tego punktu widzenia to są dwie różne sytuacje - podsumowuje Gałecka.

Wąsik zapowiada, że najpóźniej we wtorek projekt organizacji trafi do policji i inżyniera ruchu. - Nie wiem, czy dostaniemy te uzgodnienia - przyznaje. - A bez tego nie możemy nawet podpisać umowy z firmą, która ma nam dostarczyć podesty i telebimy.

Co grozi za zajęcie pasa drogi bez zgody? - Możemy naliczyć karę w wysokości 10-krotnej opłaty, którą należy zapłacić przy uzgodnionym zajęciu - odpowiada Gałecka.

"To obowiązek organizatora"

Tak czy owak 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu pojawią się z pewnością setki, jeśli nie tysiące Polaków i Krakowskie Przedmieście będzie nieprzejezdne. Dlaczego ratusz nie przygotował się na tę sytuację i - tak jak rok temu - nie przygotował projektu organizacji ruchu?

- Bez względu na to, czego dotyczy i jak ważne jest wydarzenie, obowiązkiem organizatora jest przygotowanie projektu i uzyskanie zgody zarządcy drogi. Dotyczy to wszystkich - odpowiada Milczarczyk.

roody//ec