Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Obchody 10 kwietnia: prezydent na Powązkach

Warszawa

| Eurosportfot

Bronisław Komorowski na Powązkach, msze z udziałem rodzin ofiar - tak przedstawiają się plany obchodów smoleńskiej katastrofy. O przebiegu uroczystości poinformował już marszałek Sejmu, kancelaria prezydenta oraz Episkopat.

Główne obchody przypadną na niedzielę 10 kwietnia. Jak poinformował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, o 9.30 prezydia Sejmu i Senatu złożą kwiaty pod tablicą z nazwiskami ofiar katastrofy, a także pod tablicą marsz. Macieja Płażyńskiego.

Na Powązkach prezydent, premier i rodziny

O 10.30 odbędą się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pod pomnikiem ofiar pojawi się prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rodziny ofiar.

- Jest intencją prezydenta, żeby obchody były wyprane z polityki, dlatego prezydent będzie brał udział w tych uroczystościach, które są dalekie od polityki - powiedział doradca Bronisława Komorowskiego Tomasz Nałęcz. Dodał, że pracownicy kancelarii złożą kwiaty w imieniu Bronisława Komorowskiego na wszystkich grobach ofiar.

"Czas zakończyć żałobę" - czytaj więcej na tvn24.pl

Plan obchodów ma także strona kościelna. Jak mówił na konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz, uroczystości na płycie Lotniska imienia Chopina rozpoczną się o 7.20 - godzinie wylotu polskiego TU-154 M. Będzie to nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin ofiar, z udziałem przedstawicieli wszystkich wyznań - także ewangelickiego i prawosławnego. Na uroczystościach nie będzie mediów ani polityków.

O godz. 13 w Archikatedrze Warszawskiej odbędzie się msza święta z udziałem przedstawicieli episkopatu. - Zaprosiłem wszystkie rodziny, których bliscy zginęli, odpowiedziało ponad 400 osób. Są zaproszeni przedstawiciele władz, urzędów, wszystkich stron - powiedział Nycz.

O godz. 18 w Warszawie planowana jest jeszcze msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

PiS organizuje własne obchody

Szef PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie już zapowiadał, że nie weźmie udziału w oficjalnych uroczystościach związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej

Kaczyński pojawi się tylko na obchodach organizowanych przez PiS. O 8 rano weźmie udział w mszy w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, później, jak co miesiąc, zjawi się pod Pałacem Prezydenckim.

Po oficjalnych uroczystościach na Powązkach, prezes PiS pojawi się na cmentarzu. Po godzinie 14 wraz z parlamentarzystami jego partii udadzą się do Sali Kongresowej na inaugurację ruchu poświęconego dorobkowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dokładny plan obchodów PiS ma ustalić na radzie politycznej, która odbędzie się 2 kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

tvn24.pl/jk/tr/par