Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Obchody 10 kwietnia: prezydent na Powązkach

  Najnowsze

  | Eurosportfot

  Bronisław Komorowski na Powązkach, msze z udziałem rodzin ofiar - tak przedstawiają się plany obchodów smoleńskiej katastrofy. O przebiegu uroczystości poinformował już marszałek Sejmu, kancelaria prezydenta oraz Episkopat.

  Główne obchody przypadną na niedzielę 10 kwietnia. Jak poinformował marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, o 9.30 prezydia Sejmu i Senatu złożą kwiaty pod tablicą z nazwiskami ofiar katastrofy, a także pod tablicą marsz. Macieja Płażyńskiego.

  Na Powązkach prezydent, premier i rodziny

  O 10.30 odbędą się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pod pomnikiem ofiar pojawi się prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rodziny ofiar.

  - Jest intencją prezydenta, żeby obchody były wyprane z polityki, dlatego prezydent będzie brał udział w tych uroczystościach, które są dalekie od polityki - powiedział doradca Bronisława Komorowskiego Tomasz Nałęcz. Dodał, że pracownicy kancelarii złożą kwiaty w imieniu Bronisława Komorowskiego na wszystkich grobach ofiar.

  "Czas zakończyć żałobę" - czytaj więcej na tvn24.pl

  Plan obchodów ma także strona kościelna. Jak mówił na konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz, uroczystości na płycie Lotniska imienia Chopina rozpoczną się o 7.20 - godzinie wylotu polskiego TU-154 M. Będzie to nabożeństwo ekumeniczne dla rodzin ofiar, z udziałem przedstawicieli wszystkich wyznań - także ewangelickiego i prawosławnego. Na uroczystościach nie będzie mediów ani polityków.

  O godz. 13 w Archikatedrze Warszawskiej odbędzie się msza święta z udziałem przedstawicieli episkopatu. - Zaprosiłem wszystkie rodziny, których bliscy zginęli, odpowiedziało ponad 400 osób. Są zaproszeni przedstawiciele władz, urzędów, wszystkich stron - powiedział Nycz.

  O godz. 18 w Warszawie planowana jest jeszcze msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

  PiS organizuje własne obchody

  Szef PiS Jarosław Kaczyński wielokrotnie już zapowiadał, że nie weźmie udziału w oficjalnych uroczystościach związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej

  Kaczyński pojawi się tylko na obchodach organizowanych przez PiS. O 8 rano weźmie udział w mszy w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, później, jak co miesiąc, zjawi się pod Pałacem Prezydenckim.

  Po oficjalnych uroczystościach na Powązkach, prezes PiS pojawi się na cmentarzu. Po godzinie 14 wraz z parlamentarzystami jego partii udadzą się do Sali Kongresowej na inaugurację ruchu poświęconego dorobkowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

  Dokładny plan obchodów PiS ma ustalić na radzie politycznej, która odbędzie się 2 kwietnia.

  CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

  tvn24.pl/jk/tr/par

  Źródło zdjęcia głównego:  | Eurosport