Obama wymienia ambasadora. Następca Mulla z doświadczeniem z Azji i Europy

TVN Warszawa

Stephen D. Mull/TwitterStephen D. Mull objął placówkę w Warszawie w październiku 2012 roku

"Prezydent Obama wczoraj mianował mojego następcę" - taki krótki wpis pojawił się we wtorek nad ranem na Twitterze ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Stephena D. Mulla. Oznacza to, że z Warszawą i Polską pożegna się jedna ze z pewnością najbardziej barwnych osobistości w świecie dyplomacji nad Wisłą. Mulla zastąpi Paul Jones, były ambasador USA w Malezji oraz dyplomata w Afganistanie i Pakistanie.

Stephen D. Mull napisał we wtorek po godz. 5.00 nad ranem, że prezydent Barack Obama zdecydował o zmianie na stanowisku ambasadora w Warszawie. Wybór na swoje miejsce Paula Jonesa określił mianem "świetnego". Czytaj więcej na tvn24.pl.

Następcy Stephena Mulla będzie wyjątkowo ciężko zastąpić barwnego dyplomatę, Mull dał się bowiem poznać jako bardzo otwarty i niezwykle dbający o dobry wizerunek Stanów Zjednoczonych przedstawiciel swojego kraju.

Bardzo często jeździł po Polsce, dzielił się swoimi wrażeniami na Twitterze, spotykał z samorządowcami i nie przegapił żadnej okazji, by złożyć życzenia Polakom w dniach ich najważniejszych świąt.

Mull dobrze mówi po polsku i nie unikał przemówień w tym języku w trakcie oficjalnych spotkań.

Następca Mulla z doświadczeniem na dwóch kontynentach

Następcą Mulla został Paul Wayne Jones. Biały Dom o jego nominacji poinformował w oficjalnym komunikacie w poniedziałkową noc.

Jak wynika z biogramu udostępnionego przez administrację prezydenta Obamy, Jones to niezwykle doświadczony dyplomata. Od kilkunastu lat przebywa na różnych misjach w Europie i Azji.

Obecnie jest zatrudniony na stanowisku jednego z głównych asystentów w Biurze Spraw Europejskich i Eurazjatyckich w departamencie stanu. W latach 2010-2013 był z kolei ambasadorem USA w Malezji, a w latach 2009-2010 był zastępcą specjalnego przedstawiciela misji amerykańskich w Afganistanie i Pakistanie.

W latach 2005-2009 przebywał na placówce w Manili - stolicy Filipin, a w 2004 r. był wiceszefem amerykańskiej delegacji przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Wiedniu.

Nietypowe życzenia od pracowników ambasady USA (2013 r.)Ambasada Stanów Zjednocznych w Polsce
Świąteczne życzenia ambasady USA z 2014 r. Ambasada USA

adso/tr

Źródło zdjęcia głównego: Stephen D. Mull/Twitter