O Warszawie w laboratorium i na wybiegu dla miśków

Warszawa

Jednym z naukowych hobby twórcy Akademii jest fotografowanie miasta z pokładu samolotu - fot. Marek Ostrowski (kliknij aby powiększyć)

To nie będą zwykłe zajęcia akademickie. Bo czy można tak nazwać na przykład wykład z urbanistyki na wybiegu dla niedźwiedzi czy w laboratorium biologicznym, naukę tworzenia panoram albo poznawanie miasta na mapach termalnych? Pomysłodawca tych spotkań zamierza także stworzyć na żywo mapę miasta w swoim mózgu. A to tylko część planów Akademii Wiedzy o Mieście, która właśnie rusza.

Wśród wykładowców tej nietypowej Akademii znajdą się między innymi dyrektor zoo, Andrzej Kruszewicz, który wprowadzi uczniów na wybieg praskich miśków, żeby opowiedzieć o tym, jak zorganizowane jest zoo i w czym przypomina strukturę miasta, prezeska Fundacji Mama -Sylwia Chutnik (opowie o Warszawie kobiet) czy urbanista Grzegorz Buczek - współtwórca zajęć o planach rozbudowy miasta i zarządzaniu przestrzenią.

O historii dzielnic opowiedzą między innymi znawca Pragi Michał Pilich i varsavianista Jarosław Zieliński, a o prehistorii naszych ziem pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Oddzielne spotkanie poświęcone będzie Wiśle. Jeszcze inne, warszawskim składowiskom śmieci i oczyszczalniom, które budzą wśród mieszkańców wiele kontrowersji. Kolejne - nazwom ulic.

Warszawa w mózgu

W programie także: "Mózgowa mapa i umysłowy model miasta – eksperyment medyczny". To śmiały pomysł twórcy Akademii, doktora Marka Ostrowskiego, biologa, varsavianisty, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego.

- Pokażę, że Warszawa jest przede wszystkim w naszych umysłach. Chcę stworzyć mapę mózgu, na której będzie można prześledzić, gdzie lokują się różne informacje i emocje związane z miastem - zapowiada tajemniczo. - Na zajęciach będzie się można też przekonać, że na ten sam obraz inaczej patrzy malarz, a inaczej umysł ścisły - dodaje. - To będą psychologia, neurologia i varsavianistyka razem wzięte - mówi.

To i tak tylko część bogatego, interdyscyplinarnego planu zajęć, który w ciągu kilku miesięcy chce zrealizować Akademia.

Zobacz dokładny program zajęć.

Uczniowie w ławkach z nauczycielami

Na zajęcia przyjść mogą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. - To będą wspólne zajecia, ale zadania zostaną zróżnicowane. Nauczyciele i uczniowie będą razem opracowywać tematy. W dobie internetu uczeń może wiedzieć więcej od nauczyciela, ale to nauczyciel podpowie mu, jak tę wiedzę wykorzystać - opowiada Ostrowski.

Pomaga Ratusz

W organizacji zajęć pomaga biuro edukacji urzędu miasta. - Mam nadzieję, że te spotkania dadzą możliwość młodym ludziom dowiedzenia się o Warszawie takich rzeczy, o których dowiedzieć się nie jest łatwo. Nie wszystko bowiem można wygooglować, trzeba poczytać książki lub posłuchać mądrzejszych od siebie – powiedział podczas inauguracji Akademii na UW wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, odpowiedzialny za edukację w mieście.

Wsparcia udzielą także Wydział Biologii UW i Szkoła Główna Handlowa. Ale Akademia jest odrębna od uczelni. - To eksperymentalna forma kształcenia, która będzie wypracowywana wspólnie, w trakcie zajęć - mówi dr Ostrowski.

Zajęcia są bezpłate. Odbywać się będą przez dwa semestry w każdy wtorek w godz. 17.00 – 20.00.

- Zachęcamy do udziału szczególnie uczniów od gimnazjum wzwyż i nauczycieli - zaprasza Ostrowski. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dwa będą jednak zarezerwowane dla internautów tvnwarszawa.pl.

Zdobądź miejsce w Akademii

Internauci tvnwarszawa.pl, którzy chcą uczestniczyć w zajeciach, muszą przygotować odpowiedź na zagadnienie, przygotowane przez Marka Ostrowskiego:

Przedstaw swój pomysł na temat zajęć w ramach Akademii Wiedzy o Mieście, w których organizację chciałbyś się włączyć.

Odpowiedzi można przesyłać na warszawa@tvn.pl, w tytule umieszczając hasło: "Akademia Wiedzy o Mieście". Pomysły oceni i najlepsze wybierze twórca Akademii dr Marek Ostrowski.

WIĘCEJ O AKADEMII NA STRONIE INTERNETOWEJ VARSOVIA.PL

mz/ec