O pasji latania w technologii 3D. Nowy film w planetarium Kopernika

Warszawa

TVN 24/CNK"Na skrzydłach marzeń"

W niesamowitą podróż balonem, szybowcem i sterowcem zabierają nas twórcy filmu "Na skrzydłach marzeń". Półgodzinna produkcja 3D powstała w Centrum Nauki Koperniku i w tamtejszym planetarium jest prezentowana.

- Zaczęło się trzy lata temu od wielkiej dziury w ziemi. Były marzenia, że zbudujemy nie tylko planetarium, ale i studio i jeszcze w tym studiu zrobimy film, który będzie w stanie porwać publiczność - wspomina Maciej Ligowski, producent filmu "Na skrzydłach marzeń". – Film jest o lataniu, ale to nie jest historia lotnictwa, tylko opowieść o marzeniach, o tym jak odwieczne marzenie człowieka zmieniło nasze życie – dodaje.

Od Leonarda do rakiet

Film opowiada o fascynacji lataniem od Leonarda da Vinci, braci Montgolfier, braci Wright i innych pionierów lotnictwa aż po stacje kosmiczną i loty rakietą.

Produkcja została zrealizowana w studio filmowym planetarium. To autorski projekt, nad którym zaangażowane osoby pracowały trzy lata. Technologia fulldome umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony.

- Praca wygląda podobnie, jak przy standardowym filmie animowanym. Zaczyna się od pomysłu, scenariusza, tworzy się storyboard i szkice. Musimy założyć takie proporcje danym elementom, żeby nie zniekształciły się na kopule, na której wyświetlany jest film – opowiada Paulina Majda, reżyserka filmu. Jak dodaje, kadry komponowane są tak, żeby film oglądało się dobrze leżąc, bo w takiej pozycji ogląda się projekcje w Niebie Kopernika.

Muzyka Michała Lorenca

Muzykę do "Na skrzydłach marzeń" skomponował Michał Lorenc, a roli narratora podjęła się Danuta Stenka.

Prapremiera filmu odbyła się podczas niemieckiego Fulldome Film Festival w Jenie. Debiutancka produkcja Kopernika otrzymała nagrodę główną i nagrodę publiczności. Film w CNK będzie można oglądać od 24 października.

b/par