Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

O krok od budowy największej sali koncertowej w Polsce

Najnowsze

Wizualizacja sali koncertowej
Atelier Thomas PucherWizualizacja sali koncertowej

Prezydent Warszawy wydał pozwolenie na budowę Sinfonia Varsovia Centrum na Kamionku - poinformowali przedstawiciele instytucji. Wyremontowanych ma być pięć zabytkowych budynków, powstanie też sala koncertowa, która ma być największym tego typu obiektem w Polsce.

Muzyczny kompleks powstanie na terenie przy ulicy Grochowskiej, gdzie przed laty mieścił się Wydział Weterynarii SGGW. Autorem projektu jest austriacki architekt Thomas Pucher. Jego praca przed dziewięcioma laty wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny.

Na początku przyszłego roku mają zakończyć się ostatnie prace nad projektami wykonawczymi i dokumentacją przetargową, a wiosną zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. Roboty budowlane - zgodnie z planami Orkiestry Sinfonii Varsovii - powinny ruszyć w październiku 2020 roku.

Ich realizacja podzielona została na dwa etapy. W ciągu dwóch lat zmodernizowane zostaną trzy zabytkowe budynki. Natomiast do lutego 2025 roku potrwać ma dalsza część remontu i budowa sali koncertowej.

Budowa gmachu od dekady przesuwana jest w czasie, wciąż brakowało na nią pieniędzy. Gdy w 2015 roku władze miasta potwierdziły, że środki jednak się znajdą, planowano, że obiekt będzie gotowy w 2020 roku. Gdy dwa lata temu przedstawiano zaktualizowany projekt, jako datę końcową inwestycji podawano 2022 rok.

Sala koncertowa wśród zieleni

Charakterystycznym elementem zmodernizowanego kompleksu ma być zawieszona nad ziemią ażurowa konstrukcja, która otoczy teren przy Grochowskiej. Dzięki niej budynki zostaną odizolowane od hałasu ulicy. Dodatkowo w jednym z jej najwyższych punktów - na wysokości około 20 metrów - powstanie taras widokowy umożliwiający spacerowiczom podziwianie panoramy miasta. Austriacki architekt przewidział schody, które pozwolą wdrapać się na górę i obejść wszystko dookoła.

Projekt zakłada też dekonstrukcję największego ze starych budynków. W tylnej części pojawią się ruchome elementy pozwalające otworzyć go na publiczność.

Sala koncertowa ma być największym tego typu obiektem w Polsce, wyróżniającym się też ze względu na jakość akustyki. Pomieści 1850 słuchaczy. Jej bryła zostanie wkomponowana w dwa historyczne budynki.

- Projekt jest innowacyjny - stanowi połączenie formy pudełkowej, znanej ze wszystkich sal koncertowych na świecie, ze strukturą pierścieniową, typową dla wielkich stadionów. My wpasowaliśmy pierścienie w pudełko, dzięki czemu uzyskaliśmy rewelacyjne warunki akustyczne, a jednocześnie pozwoliliśmy dużej liczbie widowni znajdować się bliżej orkiestry - opowiadał dwa lata temu Thomas Pucher.

Dzięki transparentności parteru budynek będzie się otwierał na ogród. Ten z kolei ma się miękko łączyć z Parkiem Obwodu Praga AK z jednej i bardziej zieloną, bulwarową Terespolską z drugiej strony. Ta ulica będzie też naturalnym łącznikiem z pobliskim Parkiem Skaryszewskim.

Przykład rewitalizacji Pragi

W zmodernizowanym kompleksie powstanie w sumie kilka sal koncertowych. Znajdzie się też miejsce dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, sale ćwiczeniowe). Urządzone zostanie studio nagraniowe i pomieszczenia, w których będą odbywały się zajęcia edukacyjne dla mieszkańców.

Władze miasta chcą też, by siedziba Sinfonii Varsovii stała się flagowym przykładem Programu Rewitalizacji Pragi. Zlokalizowane na jej terenie kawiarnia, restauracja i ogród mają w przyszłości przyciągnąć mieszkańców.

Inwestycja finansowana jest z budżetu miasta. Rada Warszawy zabezpieczyła na ten cel około 632 milionów złotych. To ponad dwukrotnie więcej niż szacowano jeszcze cztery lata temu.

Głównym projektantem jest Atelier Thomas Pucher z Grazu, a jego polskim współpracownikiem - Grupa 5 Architekci. Za konstrukcję i instalacje odpowiada Buro Happold, a za akustykę Müller-BBM GmbH Niederlassung.

kk/ran

Pozostałe wiadomości