O krok bliżej do tytułu Zielonej Stolicy Europy

Warszawa

UM WarszawaWarszawa che być Zieloną Stolicą Europy

Warszawa jest już oficjalnym miastem kandydatem do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2018 - informuje urząd miasta. Stolica przeszła pierwszy etap kwalifikacji. Nominacje zostaną ogłoszone w marcu, a wyniki poznamy w czerwcu.

Stolica przeszła pierwszy - formalny - etap kwalifikacji wniosku. Kolejnym będzie ocena merytoryczna. W połowie marca poznamy oficjalne nominacje, a w czerwcu, na ceremonii wręczenia nagród w Lublanie poznamy miasto, które otrzyma tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018.

Jak informuje ratusz, oczyszczanie ścieków, niskoemisyjny transport publiczny czy unikalna różnorodność flory i fauny, to niektóre atuty, pozwalające Warszawie pretendować do tytułu.

"Działania idą w dobrym kierunku"

- W ostatnich latach wkładamy wiele pracy w to, aby Warszawa była miastem czystym, ekologicznym, dobrym do codziennego życia dla każdego mieszkańca. Przyznanie Warszawie tytułu będzie dla nas zaszczytem i jednocześnie potwierdzeniem, że nasze działania idą w dobrym kierunku – uważa Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Tytuł przyznawany jest przez Komisję Europejską od 2010 roku. Wyróżnieniem mogą pochwalić się między innymi Sztokholm, Hamburg czy Kopenhaga. Mogą się o niego starać miasta z krajów Unii Europejskiej, posiadające co najmniej 200 tys. mieszkańców.

Ocenia międzynarodowe jury

Aplikacje oceniane są przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą eksperci z dziedzin, których dotyczy wniosek. To ludzie, którzy zajmują się między innymi lokalnym wkładem na rzecz zapobiegania globalnej zmianie klimatu. Zarządzają transportem miejskim oraz terenami zieleni miejskiej, zwalczają hałas, czy zarządzają odpadami.

ło/r