O co ten spór? Plac Defilad i działka warta miliony

Działka na placu Defilad, o którą trwa spór
Działka na placu Defilad, o którą trwa spór
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Działka na placu Defilad, o którą trwa spórMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Spór wokół zwróconej działki na placu Defilad przybiera na sile. Urzędnicy, politycy i aktywiści przerzucają się odpowiedzialnością. Kłócić się jest o co, bo cenny teren liczy blisko 1500 m kw, a jego wartość szacuje się na ponad 100 milionów złotych. Za kilka lat może stanąć tu najwyższy wieżowiec w Warszawie.

Grunt obok Pałacu Kultury to bodaj najbardziej popularna działka w Warszawie w ostatnim czasie. Wszystko przez kontrowersyjną reprywatyzację, której kulisy ujawniła "Gazeta Stołeczna". Ratusz oddał cenny teren, choć miał podstawy by wstrzymać się z tą decyzją.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE ZWROTU

Przed wojną działka znajdowała się pod adresem Chmielna 70. Dziś jest to plac Defilad – samo serce Warszawy. Grunty leżą od strony ulicy Emilii Plater, między Salą Kongresowym, a skrzydłem Pałacu Kultury, w którym znajduje się Muzeum Techniki.

Wieżowiec najwyższy w mieście

Liczy blisko 1500 metrów kwadratowych powierzchni. Miejscowy plan zagospodarowania tego terenu został uchwalony w 2010 roku. Pozwala na wybudowanie wieżowca. Jego minimalna wysokość to 233 metry, a maksymalna 245 metrów, czyli o 8 metrów więcej od całkowitej wysokości znajdującego się obok Pałacu Kultury.

Działka znajduje się między Salą Kongresową, a Muzeum TechnikiTVN24

Budynek ma być wykonany ze "szlachetnych materiałów elewacyjnych", takich jak kamień lub szkło (z wyłączeniem szkła refleksyjnego). Przeszklone powinno zostać co najmniej 70 proc. powierzchni jego elewacji. Tafle muszą pozostać w kolorystyce nieba: szare lub niebieskie. Wokół wieżowca nie można stawiać ogrodzeń ani rozmieszczać reklam i szyldów.

Plan reguluje nawet to, że należy zapewnić "miejsce do gniazdowania sokoła wędrownego w uzgodnieniu z właściwym organem do spraw ochrony gatunkowej".

Sklepy i mieszkania

Plan zagospodarowania pozwala na zorganizowanie tu różnych usług z zakresu m.in. administracji, hotelarstwa, handlu, gastronomii, i bankowości. Możliwa jest też budowa mieszkań, pod warunkiem, że znajdą się powyżej szóstej kondygnacji. Dopuszcza się też stworzenie podziemnego parkingu pod ulicą Emilii Plater.

Władze Warszawy oddały ten teren w 2012 roku. Zwrotem zajmował się mecenas Robert Nowaczyk. Obecnie działka ma trzech właścicieli, którzy niedługo przed zwrotem wykupili roszczenia. Jeden jest współpracownikiem Nowaczyka, drugi to jego siostra (pracująca w ministerstwie sprawiedliwości), a trzeci to prezes sądu dyscyplinarnego warszawskiej Rady Adwokackiej - wyliczała w swoim tekście "Stołeczna".

Dodatkowe siedem działek

Nowi właściciele dysponują jednak większym terenem niż wskazane 1458 metrów. W 2013 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz sprzedała im siedem sąsiadujących działek. Były to małe skrawki od 23 do 360 metrów kwadratowych powierzchni. Zostały wycenione na 21 mln złotych. Nowi właściciele zapłacili wówczas jedynie 6 milionów - w kolejnych latach mają zaś płacić ratuszowi po 3 proc. całej kwoty rocznie.

Działki sprzedano w trybie bezprzetargowym, co jest zgodne z prawem. Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami mówi, że działki, które same w sobie nie mogą być wykorzystane do inwestycji (bo są za małe lub nie mają dostępu do drogi publicznej), można sprzedawać bez przetargu.

Zdaniem cytowanych przez "Stołeczną" ekspertów, działka na placu Defilad może być warta nawet 160 mln zł. Hanna Gronkiewicz-Waltz w wywiadzie dla radia TOK FM przekonywała jednak, że "jest to abstrakcyjna kwota".

Co dalej z Chmielną?

Na ostatniej sesji rady miasta wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zadeklarował, że będzie chciał odzyskać działkę na pl. Defilad. - Najpierw jednak ministerstwo finansów musi przetłumaczyć dokumenty, które odnalazło w tej sprawie. Potem musi wydać decyzję, na mocy której grunty zostaną wpisane w Skarb Państwa. Wtedy będziemy mieli podstawę do unieważnienia decyzji zwrotowych – powiedział Jóźwiak.

- Na razie złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie w postaci wpisu do księgi hipotecznej, aby obecny właściciel nie zbył tej nieruchomości i czekamy na działania ministerstwa – dodał.

Wiceprezydent o przyszłości działki
Wiceprezydent o przyszłości działkiArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kw/r

Pozostałe wiadomości

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl