O co pokłócą się radni?

Warszawa

| PAP/Grzegorz Momot, facebook.com/mwloszczowskaTVN Warszawa

Nie "czy", a "o co" pokłócą się radni miejscy na dzisiejszej sesji rady miasta? Punktów zapalnych nie brakuje. Od sytuacji zarządu dzielnicy Praga Północ, po zwolnienie z opłat za parkowanie, gdy pada śnieg.

W programie sesji znalazł się m.in. projekt PiS dodtyczący zmian w uchwale o płatnym parkowaniu. Poprawka miałaby pozwolić prezydent miasta zawiesić opłaty w strefie płatnego parkowania, gdy będzie taka potrzeba, np. po intensywnych opadach śniegu. Jednak zdaniem PO, która ma w radzie większość, szanse na przegłosowanie poprawki są znikome.

PiS chce tłumaczeń

Duże emocje wzbudzi na pewno jeden z ostatnich punktów obrad, dotyczący informacji prezydenta, nt. powoływania zarządów dzielnic. Chodzi głównie o Pragę Północ. To właśnie tu po wyborach doszło do politycznego zawirowania: ku zaskoczeniu wszystkich burmistrzem wybrano Jacka Sasina z PiS. Przeważył głos młodego radnego PO, Łukasza M. (ma obecnie zarzuty prokuratorskie), który niespodziewanie poparł kandydata PiS. Po tej decyzji szefowa rady przerwała sesję i uniemożliwiła wybór zarządu w terminie. Obecnie w dzielnicy funkcjonuje zarząd komisaryczny.

Zwolnić czy nie?

Samorządowcy mają zająć się też sprawą radnego - Macieja Maciejowskiego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła wniosek z prośbą o zmniejszenie obowiązków radnego i obniżenie jego zarobków. - Pan Maciejowski został zatrudniony, jako polityk. Jeśli politycznie się zatrudniamy, to powinniśmy odchodzić wraz ze swoim pracodawcą, który też był politykiem – zaznacza Ligia Krajewska, radna PO. Z kolei PiS liczy, że Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej będą bronili radnego Maciejowskiego.

Drogie wraki?

Radni zajmą się też sprawą usuwanie wraków z ulic, a dokładnie utratą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na ten cel. Władze miasta złożyły wniosek w tej sprawie. - Trochę jednak za późno i może utracić 2 mln zł dofinansowania - mówi Marta Klos, reporterka TVN Warszawa. - Ratusz się odwołał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale ten oddalił zażalenie. Teraz miasto odwołało się do sądu okręgowego - dodaje. Na dzisiejszej sesji radni będą chcieli usłyszeć wyjasnienia w tej sprawie.

Plany zagospodarowania

To jednak nie wszystkie tematy. Radni będą też decydować o rozpoczęciu prac nad nowymi planami zagospodarowania, m.in. okolic Dworca Gdańskiego i Fortu Mokotów, a także nad powołaniem centrum Alzheimera. Placówka miałaby pełnić całodobową opiekę w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowoursynowskiej 216. Rani zajmą się też zmniejszonym w tym roku dofinansowaniem dla policji.

TVN Warszawa
| B. Hybza
TVN Warszawa
| PAP/GPP/Renata Dąbrowska

mjc/ec