"O 13 grudnia trzeba pamiętać w sposób mądry i odpowiedzialny"

Warszawa

TVN24Bronisław Komorowski zaapelował o zapalenie świec

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował w piątek o zapalenie 13 grudnia w oknach mieszkań i domów "światełek wolności", z myślą o ofiarach stanu wojennego w Polsce oraz o tych, którzy dzisiaj walczą o wolność. - Trzeba pamiętać i z tej pamięci czynić oręż na rzecz wolności - podkreślił prezydent.

W piątek - w przededniu 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego - prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie osób internowanych 13 grudnia 1981 r. pojawił się przed budynkiem Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka.

Jak przekonywał, o tragicznych wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku trzeba pamiętać "w sposób mądry i odpowiedzialny".

- Tak, by pamięć tych tragicznych wydarzeń, które tak głęboko podzieliły naród polski, odcisnęły się w naszej pamięci w sposób dramatyczny, nie dzieliła ponad potrzebna miarę - mówił prezydent. - Trzeba pamiętać i z tej pamięci czynić oręż na rzecz wolności - zaznaczył.

Apel o zapalenie świec

Bronisław Komorowski zapalił świecę pamięci. - Zapalamy to światełko już nie marząc o wolności, ale żyjąc w świecie ludzi wolnych - stwierdził prezydent. Zaapelował do Polaków, by 13 grudnia o godz. 19.30 zapalili światełka w hołdzie ofiarom stanu wojennego oraz osobom represjonowanym. - Płonąca świeca w oknach polskich domów będzie wyrazem solidarności z narodami walczącymi o swoją wolność - powiedział prezydent.

Świece zapłoną też w Belwederze

W sobotę, w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent Bronisław Komorowski odznaczy działaczy opozycji demokratycznej za zasługi w działalności na rzecz przemian ustrojowych. Wieczorem para prezydencka zapali świecę pamięci w oknie Belwederu.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało natomiast, że dziś, o północy w oknach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapłoną 33 świece jako symbol pamięci o ofiarach stanu wojennego. Światełka będą się palić do świtu 14 grudnia.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. Tego dnia od rana Polskie Radio i Telewizja Polska nadawały wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły się zatrzymania działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 80 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Czytaj też na tvn24.pl