Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W poniedziałek warszawscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa od nauki potrwa do 13 lutego. Komunikacja miejska będzie w tym okresie kursowała na zmienionych zasadach. Linie szkolne zostaną zawieszone.

Najnowsze

O 11.15 stanęły zegary. Upamiętniono zegarmistrza-legendę

Najnowsze

Zegary zatrzymane
TVN24Zegary zatrzymane

O godz. 11:15 na jakiś czas stanęły zegary między innymi w Warszawie. Akcja upamiętniła profesora Zdzisława Mrugalskiego, wychowawcę wielu pokoleń polskich zegarmistrzów.

Akcję zatrzymania zegarów w wielu miastach Polski na znak pamięci o zmarłym 22 października profesorze Zdzisławie Mrugalskim organizują w piątek członkowie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

Odbudowywał zegar

O godz. 11:15 zatrzymały się wskazówki zegarów m.in. na: budynku Warszawskiego Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a także na ratuszach miejskich w Poznaniu i w Świebodzicach. Na jakiś czas staną też zegary dostępne publicznie np. w Łodzi, Piasecznie, Głogowie, Gdyni.

Do akcji przyłączył się też Pałac Kultury i Nauki. Prof. Mrugalski był współtwórcą mechanizmu zegara kwiatowego, który znajduje się przed PKiN od strony Al. Jerozolimskich.

Wybór godziny nie jest przypadkowy, o tej porze 17 września 1939 r. na skutek pożaru zatrzymał się zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Profesor Mrugalski był w zespole odbudowującym zegar po zniszczeniach wojennych. "Profesor Mrugalski wyjątkową i wielką miłością darzył zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Czuwał nad opracowaniem konstrukcji oraz nadzorował wykonanie i montaż jego mechanizmu. Potem przez wiele lat sprawował nadzór nad eksploatacją tego zegara. Przestawianie wskazania zegara z czasu letniego na zimowy i z zimowego na letni zawsze wykonywał osobiście lub było to przeprowadzane w jego obecności" - czytamy w komunikacie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków.

87 minut

W zapowiedzi wydarzenia czytamy, że zegary na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będą zatrzymane na 87 minut, co ma symbolizować wiek, w którym zmarł profesor. W innych miastach mechanizmy będą zatrzymane na godzinę, dwie lub na ponad dobę, by ponownie uruchomione mogły wskazywać już czas zimowy, który zmieniamy w nocy z soboty na niedzielę.

Ruch wskazówek zegara na wieży PKiN został wstrzymany na 15 minut.

Zdzisław Mrugalski rozpoczął swoją karierę zawodową jako uczeń zegarmistrzowskiego zawodu w rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim. Przez wiele lat był wykładowcą na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Zajmował również stanowisko dyrektora Instytutu Konstrukcji Przyrządów Precyzyjnych i Optycznych Politechniki Warszawskiej. Kierował także Zakładem Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych. Był członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, a także współtwórcą Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, będącym największym w Polsce stowarzyszeniem pasjonatów tej dziedziny mechaniki. Profesor był autor wielu artykułów oraz książek, w tym m.in. "Mechanizmy zegarowe", "Przemysł zegarowy w Polsce" i "Zegar na Wieży Zamku Królewskiego w Warszawie". Pogrzeb profesora Zdzisława Mrugalskiego odbędzie się 8 listopada na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

PAP/ran/pm

Pozostałe wiadomości