Nycz na Wawrzyszewie, Hoser w Radzyminie. Odprawią pasterki

Warszawa

Flickr (CC BY 2.0) - Piotr Drabik / Wikipedia CC BY 3.0) -Janusz HalczewskiHierarchowie odprawią pasterki

W wigilię Bożego Narodzenia warszawiacy zgromadzą się na pasterkach. Na Wawrzyszewie uroczystej mszy będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Z kolei abp Henryk Hoser odprawi pasterkę w Radzyminie.

Jak informuje kuria Archidiecezji Warszawskiej, kard. Kazimierz Nycz o północy odprawi uroczystą pasterkę w kościele pw. św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie.

Biskup Piotr Jarecki będzie przewodniczył mszy w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie, a bp Michał Janocha przyjedzie do kościoła Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie.

Natomiast już o godz. 22 rozpocznie się pasterka, której będzie przewodniczył bp Rafał Markowski w parafii bł. Matki Teresy z Kalkuty w Adamowiźnie koło Grodziska Mazowieckiego.

Hoser w Radzyminie

Biskup diecezji warszawsko-praskiej, Henryk Hoser, będzie celebrował pasterkę w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie. Z kolei w parafii Najczystszego Serca Maryi przy Placu Szembeka mszy przewodniczył będzie Nuncjusz Apostolski Ks. Abp Celestino Milgliore.

Natomiast bp Marek Solarczyk odprawi pasterkę w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie.

Tradycja wigilii

Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vigilare", to znaczy: czuwanie, stanie na straży, bycie gotowym. Wigilią nazywana jest także uroczysta wieczerza, do której zasiada się o zmroku w gronie najbliższych. Tego dnia o północy we wszystkich polskich kościołach odprawiane są uroczyste msze, tzw. pasterki.

Wieczerza wigilijna tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki, symbolizującej gwiazdę betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa. Kolację rozpoczyna się od odczytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza, wspólnej modlitwy, życzeń i przełamania się opłatkiem.

Pod obrus zwykle wkłada się odrobinę siana, jest to nawiązanie do stajenki betlejemskiej, miejsca narodzin Jezusa. Na stole stawia się przynajmniej jedno dodatkowe nakrycie - to symboliczne wolne miejsce dla niespodziewanego gościa lub nieobecnych bliskich.

Zgodnie z tradycją na stole wigilijnym powinno znaleźć się dwanaście dań, a każdy z uczestników wieczerzy powinien skosztować każdego z nich, by zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku.

Od 2003 r. - zgodnie z formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary - formalnie nie obowiązuje post w Wigilię Bożego Narodzenia. Post obowiązuje katolików jedynie wówczas, gdy Wigilia przypada w piątek. Niemniej Polacy zwykle nie jedzą tego dnia mięsa w poszanowaniu wielowiekowej tradycji, do czego zachęcają polscy biskupi.

W Polsce – jako jednym z nielicznych krajów – Wigilia jest również dniem wręczania prezentów; na Zachodzie Mikołaj pojawia się dopiero w dzień Bożego Narodzenia - 25 grudnia. Wigilia w polskiej obyczajowości jest świętem bardzo rodzinnym, powszechnie uważanym za najważniejszy dzień w roku (w wielu krajach nie ma on aż takiego znaczenia). Podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i na Słowacji. Zwyczaj łamania się opłatkiem nie jest znany poza Polską i Litwą.

TAK WYGLĄDAŁA WIGILIA Z UBOGIMI, KTÓRA ODBYŁA SIĘ W ŚRODĘ:

Wigilia z ubogimi odbyła się po raz siódmy
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

jb/PAP/ran