Nowych parkingów nie będzie. "Dzielnica buduje szkoły"

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Po materiale "Galeria parkingowych przewinień", w którym pokazaliśmy zdjęcia nieprawidłowo zaparkowanych samochodów na Białołęce, na naszym forum zawrzało. - Gdzie jest straż miejska?- pytają internauci i zarzucają strażnikom, że nie interweniują nawet po telefonach mieszkańców.

- To nie prawda, że nie interweniujemy- odpiera zarzuty Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej. - Nie zawsze jednak jest podstawa prawna do jej podjęcia. Czyli na przykład auto nie stoi przy drodze publicznej lub znajduje się tam nieprawidłowe oznakowanie - dodaje.

Pasłęcka pełna samochodów

O problemie braku miejsc parkingowych na Pasłęckiej straż miejska wie. Świadczą o tym zgłoszone interwencje przez mieszkańców. - Zauważamy znaczny wzrost zdarzeń nieprawidłowego parkowania. W tym roku otrzymaliśmy 102 zgłoszenia od mieszkańców. Niestety 1/3 nie została potwierdzona- informuje rzeczniczka. - Naszych własnych interwencji było 118- dodaje.

Statystyki strażników

Od początku roku straż miejska nałożyła 38 manadatów karnych. W 13 przypadkach kierowca dostał pouczenie, natomiast 59 interwencji skończyło sie na wydaniu wezwania z dokumentacją fotograficzną i wszczęciem procedury mandatu karnego zaocznego. Tą procedurę wykorzystuje się w momencie gdy nie ma kierowcy na miejscu.

Dzielnica pomoże?

Wielu internautów prosi dzielnicę o pomoc. Urzędnicy przyznają, że wiedzą o problemie. - Sytuacja na ul. Pasłęckiej i Strumykowej jest nam znana- potwierdza Bernadeta Włoch- Nagórny, rzeczniczka Białołęki. - Nie możemy jednak nic z tym zrobić. Dzielnica się bardzo rozbudowuje. Jak na większości nowych osiedli nie ma miejsc parkingowych, chociaż staramy się, aby ten wskaźnik był wyższy. Wymagamy od dewelopera, aby przy mieszkaniach powyżej 60 m2 były dwa miejsca parkingowe - dodaje.

Parkingi tak, ale bezpłatne

Problemem jest to, że ludzie nie chcą wykupywać miejsc parkingowych. Na pytanie, czy nie można wybudować parkingów nieodpłatnych rzeczniczka Białoęki odpowiada, że dzielnicę po prostu na to nie stać. - Piorytetem dla nas jest zapewnienie dzieciom edukacji, czyli budowa przedszkoli, szkół. Trzeba wybrać między miejscem w szkole, a miejscem parkingowym- dodaje.

Co zatem można zrobić? - Rozwiązaniem problemu może być stworzenie parkingów przez prywatne firmy, które będą wyjnajmować, a nie sprzedawać miejsca parkingowe mieszkańcom- odpowiada rzeczniczka Białołęki.

su