Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Nowy wojewoda mazowiecki: nie ma decyzji o podziale województwa

TVN Warszawa

Urząd wojewódzkiZdzisław Sipiera

- Pomysł utworzenia woj. warszawskiego, przedstawiony w kampanii wyborczej przez PiS, będzie omawiany i analizowany, ale obecnie nie jest to priorytet, nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie - mówi wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). Zdradza również, jakie będą jego priorytety.

- Tu nie ma żadnej doktryny, to jest temat na analizę, która będzie przeprowadzona. Również w ramach konsultacji, ponieważ nie wyobrażam sobie, że można by było taką zmianę przeprowadzić tylko i wyłącznie przy biurku, za zamkniętymi drzwiami. Będziemy musieli rozmawiać z samorządowcami, będzie również analiza, która dotyka spraw finansowych, ponieważ mamy ostatni etap projekcji środków unijnych i jest bardzo ważne, żeby nie zrobić w tym obszarze żadnego błędu. To wszystko będzie przedmiotem rozmów, ale nie ma żadnych podjętych decyzji w tym zakresie - powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Zdzisław Sipiera. Nowy wojewoda mazowiecki podkreślił, że zależy mu na równomiernym rozwoju Mazowsza. Według badania Urzędu Statystycznego w Warszawie, województwo jest obszarem znacznie rozwarstwionym i generalnie dzieli się na zamożną Warszawę wraz z otaczającymi ją powiatami oraz na biedniejsze powiaty położone na północy i południu województwa mazowieckiego, m.in. powiat szydłowiecki, przysuski czy sierpecki.

"Jest nowe otwarcie"

Sipiera powiedział, że gminy i powiaty położone poza centrum województwa mają często niewystarczające środki finansowe. Dodał, że na początku przyszłego roku spotka się ze starostami i z przewodniczącym konwentu starostów. - Jest nowe otwarcie, nowy rząd, deklarowaliśmy, że zależy nam na tym, żeby państwo równomiernie się rozwijało, nie tylko ośrodki, które są bogatsze i naturalnie ściągają kapitał - podkreślił Sipiera.

Dodał, że tworząc plany rozwojowe należy uwzględniać rozwój całego województwa, a nie tylko wybranych rejonów. - Oczywiście kapitału nie da się na siłę zmusić do pewnych rzeczy, natomiast trzeba stwarzać warunki, żeby on był zainteresowany lokalizacją w innych miejscach. To też jest kwestia infrastruktury kolejowej, również drogowej. To trzeba robić na pewno i to będzie zmieniało oblicze Mazowsza - powiedział Sipiera.

Priorytet: program rządu

Pytany o swoje priorytety, powiedział, że to przede wszystkim realizacja programu rządu. Natomiast w sprawach bieżącej działalności wojewody mazowieckiego, to współpraca z samorządami.

Dodał, że "drugi aspekt, który jest bezwzględnie konieczny i jest wykonywany przez wojewodę, to nadzór nad legalnością działania samorządu".

- Będę podkreślał, w każdym miejscu, że praworządność jest tym, co obowiązuje wszystkich, nie wybranych. Samorządy powinny działać zgodnie z prawem i w ramach prawa. Doskonale wiem, że są takie miejsca, takie enklawy, gdzie występuje przekonanie, że jesteśmy tak daleko od ośrodków władzy i jakichkolwiek decydentów, że możemy robić o wiele więcej niż nam prawo pozwala - powiedział Sipiera.

Budowa "paszkowianki"

Pytany o najważniejsze priorytety w obszarze inwestycji drogowych i kolejowych, wskazał m.in. na zwieńczenie budowy tzw. paszkowianki, czyli połączenia autostrady A2 z drogami S8 i S7.

- Cały rejon południowo-zachodni Mazowsza na to czeka, cała gigantyczna logistyka, która się teraz rozwija w tym rejonie - wielkie centrum konferencyjno-handlowo-wystawiennicze w Nadarzynie, wielkie centra logistyczne wzdłuż autostrady A2 wymagają tego, żeby ta droga była - podkreślił wojewoda mazowiecki.

Sipiera był również pytany, czy powstanie linia kolejowa z Modlina do Płocka, co w czasie kampanii wyborczej obiecywali kandydaci PiS z okręgu płockiego. - Skoro obiecywali, to mieli też przesłanki, że jest to bardzo ważna inwestycja, czyli nie obiecywali rzeczy niemożliwych. Oczywiście będziemy o tym rozmawiali i będzie to przedmiotem analizy - ocenił Sipiera.

Lotnisko w Radomiu

Przedmiotem rozmów ma być również sytuacja lotniska w Radomiu. - To wymaga rozmów, zarówno z prezydentem Radomia, jak i posłami z tamtej ziemi. Po zapoznaniu się z tą tematyką muszę rozmawiać z przedstawicielami rządu, którzy będą mogli pomóc mi ten problem rozwiązać - powiedział Sipiera.

Regularne połączenia lotnicze z Radomia trwały tylko przez dwa i pół miesiąca. Pierwszy lot samolotu pasażerskiego z radomskiego portu odbył się na początku września. Jednak już w październiku - z powodu braku pasażerów - z lotów z Radomia do Pragi wycofał się czeski przewoźnik narodowy Czech Airlines. Następnie, w listopadzie, z lotów do Rygi zrezygnowały łotewskie linie Air Baltic.

Uruchomienie lotniska kosztowało miasto Radom około 100 mln zł.

Wcześniej starosta i radny

Przed objęciem funkcji wojewody mazowieckiego Sipiera był starostą powiatu pruszkowskiego. Sipiera jest członkiem PiS i wieloletnim działaczem samorządu w Pruszkowie i Warszawie. W latach 1998-2014 był radnym powiatu pruszkowskiego.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych był liderem listy PiS w wyborach do rady powiatu pruszkowskiego. Po wyborach został starostą pruszkowskim - po raz drugi. Pierwszy raz funkcję tę pełnił w latach 1998-2002.

Po zakończeniu w 2002 r. sprawowania funkcji starosty pruszkowskiego, w latach 2002-2005 był zastępcą burmistrza stołecznej Pragi Północ, a później (2005-2006) burmistrzem dzielnicy Wola.

Od 1990 roku zaangażował się w życie polityczne - został działaczem Porozumienia Centrum. Był szefem koła PC w Pruszkowie oraz członkiem zarządu głównego tego ugrupowania. W 2001 r. włączył się w tworzenie Prawa i Sprawiedliwości - od 2013 r. był sekretarzem struktur miejskich i powiatowych PiS w Pruszkowie.

Sipiera zastąpił Jacka Kozłowskiego (PO), który sprawował funkcję wojewody mazowieckiego od 2007 roku.

TAK WYGLĄDAŁO ZAPRZYSIĘŻENIE SIPIERY:

PAP/ran/b

Nowy wojewoda mazowiecki
TVN24