Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Nowy wieżowiec w centrum, zmieni się też Rotunda

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plO projektowanym budynku

Wysoki na 80, a może nawet 90 metrów budynek ma stanąć w miejscu Universalu. Tuż obok Rotundy, którą również czekają zmiany.

Zamiast ogromnego ronda, skrzyżowanie z nowymi przejściami naziemnymi – tak może w przyszłości wyglądać miejsce, gdzie ulica Marszałkowska krzyżuje się z Al. Jerozolimskimi. Ale nie tylko zmiany drogowe wchodzą w grę.

Nowy biurowiec

Wyburzony ma być budynek Universalu, który co rusz obwieszany jest ogromnymi płachtami reklamowymi, a nawet bez nich jego wygląda pozostawia wiele do życzenia. W jego miejscu ma stanąć nowy biurowiec z funkcjami usługowo-handlowymi na parterze i podziemiu. Inwestor – firma S+B Gruppe Polska – planuje rozpoczęcie prac w przyszłym roku. Mogą potrwać niecałe dwa lata. Projekt przygotowali architekci Piotr Bujnowski z Warszawy i Martin Troethan z Wiednia.

- Ma być wpisany w ścianę wschodnią, ma być transparentny i przejrzysty. Szkło ma być możliwie jak najmniej refleksyjne. Chcemy, żeby to był budynek w tonacjach kolorystycznych Ściany Wschodniej, czyli szarość, srebro i szkło - wyjaśnia Bujnowski. - Zamierzamy stworzyć enklawę zieloną na zapleczu z widokiem na Aleje Jerozolimskie. Ta część będzie na parterze dla sąsiadów i piętrach dwa-trzy dla użytkowników budynku - dodaje.

Wizulizacja nowego budynku | Piotr Bujnowski , Martin Troethan
Wizualizacja nowego budynku | Pitor Bujnowski , Martin Troethan

Budynek ma mieć 80 metrów wysokości, ale zdaniem architektów mógłby być wyższy. - Ten sam budynek o wysokości dwóch-trzech kondygnacji więcej mógłby mieć ładniejsze proporcje – mógłby być węższy, bardziej smukły - zaznacza architekt.

I podkreśla, że obecnie projektowana wysokość - 80 m jest zgodna z tym co jest w projekcie planu zagospodarowania dla tego rejonu. - Ale możliwe, że uda nam się zrobić wyższy budynek, jeżeli miasto się do tego przychyli i uzyskamy nową decyzją o warunkach zabudowy - twierdzi Bujnowski.

Rotunda do zmiany

Zmienić ma się również znajdująca się tuż obok Rotunda. O jej przebudowie mówiło się już w 2013 roku, gdy zespół architektoniczny Gowin-Siuta z Krakowa wygrał międzynarodowy konkurs na projekt. - Rewitalizacja budynku ma charakter kompleksowy. W efekcie Rotunda stanie się nowoczesnym, inteligentnym i ekologicznym budynkiem, wzbogaconym o dodatkową funkcję społeczną. Budynek zachowa dotychczasowy kształt, wielkość i elementy charakterystyczne dla architektury modernizmu – informuje Magdalena Kopcińska z PKO BP, które jest właścicielem Rotundy. Bank złożył wniosek o pozwolenie na budowę już ponad rok temu – 4 grudnia 2014, ale 16 dni później zawnioskował o zawieszenie postępowania. Jak tłumaczy Mateusz Dallali, rzecznik Śródmieścia, projekt wymagał odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych na których zgodę wydaje Minister Infrastruktury i Rozwoju. - Dokumentacja musi być uzupełniona m.in. o zgodę na odstępstwo od przepisów budowlano–technicznych z uwagi na sąsiedztwo budynków Rotundy i Universalu, którą Bank otrzymał oraz zgody sąsiadów. Czekamy na zgodę właściciela Universalu – zaznacza Kopcińska. Nie chce jednak podawać terminów realizacji inwestycji.

TAK MA WYGLĄDAĆ NOWA ROTUNDA:

Tak ma wyglądać Rotunda | materiały inwestora
Tak ma wyglądać Rotunda | materiały inwestora
Tak ma wyglądać Rotunda | materiały inwestora
Tak ma wyglądać Rotunda | materiały inwestora
Bartłomiej Gowin o projekcie Rotundy
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

ran/sk