Nowy szpital dziecięcy w Warszawie

Warszawa

Fakty TVNPonad 500 łóżek za ponad 500 mln

Ponad 500 łóżek za ponad 500 milionów – Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest tak duży jak Centrum Zdrowia Dziecka i tak nowoczesny, jak można sobie było wymarzyć. Reporter "Faktów TVN" odwiedził pierwszych pacjentów.

- W nowej siedzibie szpitala pomoc od najwyższej klasy specjalistów otrzymywać będą najmłodsi pacjenci, ale także rozwijana będzie medycyna polska, będzie rozwijana medycyna europejska i światowa, a studenci korzystać będą z wiedzy i doświadczenia nauczyciela akademickiego - mówił podczas otwarcia rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Marek Krawczyk.

Do nowej siedziby szpitala pierwsi pacjenci zostali przyjęci 15 września br. Działają już jednostki przeniesione ze szpitala na Działdowskiej, a do końca roku zostaną przeniesione jednostki ze szpitala na Marszałkowskiej.

Nowe jednostki

W styczniu 2016 r. w szpitalu zaczną działać nowo utworzone jednostki: Klinika Położnictwa i Perinatologii oraz Klinika Neonatologii. - Umieszczenie w szpitalu zarówno kliniki położniczej, jak i neonatologicznej z oddziałem intensywnej terapii wyeliminuje konieczność przewożenia wcześniaków wymagających zabiegów chirurgicznych - wyjaśniał dyrektor naczelny szpitala Robert Tomasz Krawczyk.

Szpital w nowej siedzibie ma 535 łóżek, w tym 453 pediatryczne, 37 neonatologicznych i 45 położniczych. To o 156 łóżek więcej niż w dotychczasowych siedzibach przy ulicach Marszałkowskiej i Działdowskiej. Na dachu nowego szpitala znajduje się lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Powstanie nowego gmachu było finansowane z budżetu państwa, a koszt budowy i wyposażenia wyniósł ok. 550 mln zł. Inwestycję zlokalizowano na działce o wartości 54 mln zł, która jest własnością WUM.

Placówka znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury 63 A.

Więcej na stronie FAKTY.TVN24.PL

PAP, kś