Nowy system bagażowy i fotoogniwa na Lotnisku Chopina

Warszawa

TVN24Lotnisko im. Fryderyka Chopina w rozbudowie

Ma być nowocześnie i ekologicznie. Na Lotnisku im. Fryderyka Chopina trwa modernizacja Terminala A. W hali pojawią się: nowy system bagażowy i samoobsługowe urządzenia przyspieszające obsługę pasażerów, a na dachu - fotoogniwa służące do produkcji energii odnawialnej.

- Projekt modernizacji terminala obejmuje przebudowę całej infrastruktury, czyli budujemy nowe pomieszczenia, nowe powierzchnie. Natomiast z punktu widzenia pasażerów to jest zupełna zmiana technologii. Pojawi się nowy system bagażowy, który będzie pracował wspólnie z istniejącym. Pojawią się nowe urządzenia służące obsłudze pasażerów, w większości samoobsługowe - wymienia Michał Marzec, dyr. Lotniska im. Fryderyka Chopina.

To jednak nie koniec zmian. Po remoncie wzrośnie także przepustowość terminala. Będzie mógł obsłużyć około 20-25 mln pasażerów rocznie.

Ogniwa fotowolteiczne

Na dachu zmodernizowanego Terminala A znajdą się specjalne fotoogniwa. - Spowodują one, że staniemy się jednym z głównych producentów energii odnawialnej w Polsce. Będzie to największy tego typu system w naszym kraju, umieszczony na dachu - dodaje Marzec.

Nowy terminal na nowy rok

Terminal A ma zostać oddany do użytku pod koniec 2014 r., a pierwsi pasażerowie skorzystają z niego na początku 2015 r.

Wtedy też do użytku oddany zostanie tunel łączący terminal ze stacją kolejową.

ij/mz