Nowy Świat najdroższą ulicą handlową w Polsce i 45. na świecie

Warszawa

DocentX CC BY SADrogie czynsze na Nowym Świecie

W jubileuszowej 25. edycji raportu przygotowywanego przez firmę doradczą Cushman&Wakefield porównano czynsze w najważniejszych 334 lokalizacjach handlowych w 64 krajach w okresie 12 miesięcy - do czerwca 2013 r.

Raport sporządzono w oparciu o najwyższe możliwe do uzyskania stawki najmu w tych lokalizacjach.

Najdroższy Hongkong

Drugi rok z rzędu najdroższą lokalizacją handlową świata została Causeway Bay w Hongkongu. Roczny czynsz za metr kwadratowy na tej ulicy wynosi 24 tys. 983 euro.

Drugie miejsce w rankingu zajęła Piąta Aleja w Nowym Jorku (20 tys. 702 euro), a trzecie paryskie Pola Elizejskie (13 tys. 255 euro), które zanotowały jeden z największych na świecie wzrostów czynszów o prawie 40 proc.

Jedne z najdroższych lokalizacji znajdują się także w Londynie, Tokio, Mediolanie, Zurychu, Sydney i Seulu. Światową dziesiątkę zamyka Wiedeń.

Nowy Świat na 45. pozycji

W Polsce najdroższą ulicą jest Nowy Świat w Warszawie, który w zestawieniu światowym zajął 45. pozycję. Roczny czynsz na tej ulicy wynosi 996 EUR za metr kw.

W naszym regionie Nowy Świat wyprzedził m.in. ulice z Bukaresztu, czy Sofii, ale przegrał z czeską Pragą czy stolicą Ukrainy.

Stawka najmu na Nowym Świecie jest poniżej średniej europejskiej (2 tys. 154 euro) oraz średniej dla Europy Środkowo-Wschodniej (1 tys. 104 euro).

W Polsce najdrożej w Warszawie

Oprócz zestawienia światowego przygotowano również ranking 12 najdroższych lokalizacji w Polsce, który zdominowały warszawskie lokalizacje - w tym zestawieniu jest ich pięć.

Za Nowym Światem znalazła się ulica Floriańska w Krakowie z czynszem na poziomie 936 euro za metr kw. rocznie. Trzecie miejsce należy do warszawskiej ul. Chmielnej, kolejne do ul. Marszałkowskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście:

Na Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat wróciły autobusy
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

tvn24.pl/db/jk