Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Nowy sondaż prezydencki. Trzaskowski na prowadzeniu

  Najnowsze

  Sondaż Kantar Public, oprac.tvnwarszawa.plNa kogo warszawiacy głosowaliby w wyborach prezydenckich? Wyniki sondażu

  Rafał Trzaskowski ma największe szanse na wygraną w wyborach na prezydenta stolicy - tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Kantar Public. Różnica między kandydatem Koalicji Obywatelskiej a znajdującym się na drugim miejscu Patrykiem Jakim wynosi 22 proc.

  Wyniki badania pierwsza opublikowała "Gazeta Stołeczna". Chcieliśmy ustalić, na czyje zlecenie przeprowadzono sondaż, ale Kantar Public odpowiada, że to tajemnica handlowa. W sondażu wzięto już pod uwagę zgłoszonego kilka dni temu kandydata SLD - Andrzeja Celińskiego oraz zaprezentowaną w środę jako kandydatkę ruchów miejskich - Justyną Glusman. Wśród ogółu ankietowanych największym poparciem cieszył się Rafał Trzaskowski, zdobywając 43 proc. Drugą pozycję zajął Patryk Jaki z poparciem 21 proc., a trzecią - Jan Śpiewak z ośmioma procentami. Przy czym przypomnijmy, że Śpiewak oficjalnie swojego startu nie potwierdził. Kandydat jego stowarzyszenia oraz Razem, Zielonych i Inicjatywy Polskiej, z którymi Śpiewak zawiązał koalicję ma być znany na początku lipca. Na kolejnych miejscach sondażu znaleźli się: Andrzej Celiński (6 proc.), Marek Jakubiak jako kandydat ruchu Kukiz’15 (4 proc.), Janusz Korwin-Mikke (3 proc.) i na końcu Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Jacek Wojciechowicz i Justyna Glusman, którzy zdobyli po jednym procencie poparcia. Stawkę zamknął kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak, który zanotował zerowe poparcie.

  Wśród kobiet zdecydowanie wygrywa Trzaskowski

  Wyniki przedstawiają się nieco inaczej, kiedy przyjrzymy się poszczególny grupom. Na przykład wśród samych kobiet zdecydowanie wygrywa Trzaskowski z wynikiem 48 proc., zaś Jaki zdobywa jedynie 16 proc. Różnica między kandydatami jest za to mniejsza, kiedy spojrzymy wyłącznie na mężczyzn. Tu Trzaskowski zdobywa 38 proc., a Jaki - 26 proc. Ciekawie prezentują się też wyniki wśród najmłodszych wyborców (18-29 lat). Trzaskowski wprawdzie cały czas jest na pierwszym miejscu (22 proc.), ale różnica z kandydatem Zjednoczonej Prawicy (20 proc.) wynosi ledwie dwa punkty procentowe. Dobry wynik w tej grupie zdobywa też Jan Śpiewak - 14 proc. i Janusz Korwin-Mikke (13 proc.). W starszych grupach poparcie dla Jakiego jest już niższe. Wśród trzydziestolatków zyskuje 13 proc. (Trzaskowski - 43), wśród czterdziestolatków -19 proc. (Trzaskowski 47). Z kolei w grupie wyborców między 50. a 59. rokiem życia Patryk Jaki zdobywa tylko 5 proc., a kandydat PO - 48 proc. Wśród najstarszych wyborców - powyżej 60. lat - stosunkowo wysokim 10-procentowym poparciem cieszy się Andrzej Celiński.

  Wysoka frekwencja

  Na uwagę zasługuje deklarowana frekwencja, która wynosi 87 proc. To znacznie więcej niż dotychczasowe rzeczywiste wyniki, na przykład w ostatnich wyborach samorządowych w 2014 roku frekwencja w samej Warszawie wyniosła 47,24 proc. W badaniu Kantar Public brał pod uwagę jedynie głosy tych respondentów, którzy zadeklarowali, że "zdecydowanie" lub "raczej" wezmą udział w jesiennych wyborach. Sondaż został zrealizowany w dniach 22-26 czerwca. Było to badanie telefoniczne wspomagane komputerowo (tzw. metoda CAPI) na próbie tysiąca osób. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zostaną przeprowadzone wybory samorządowe. Pierwsza tura może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Dokładną datę wskaże Prezes Rady Ministrów w drodze zarządzenia. Wtedy też formalnie rozpocznie się kampania wyborcza, choć dwaj główni kandydaci prowadzą działania agitacyjne już od kilku tygodni.

  Zobacz materiały z dotychczasowych działań kandydatów

  Jan Śpiewak o porozumieniu i wyborachTVN24
  wideo 2/10

  kw/mś

  Źródło zdjęcia głównego: Sondaż Kantar Public, oprac.tvnwarszawa.pl