Nowy regulamin ZTM: "Na żądanie" machaj do skutku

Warszawa

ZTMZmienili regulamin przewozów

W sobotę wszedł w życie znowelizowany regulamin przewozu ZTM. Zmienia się m.in. sposób korzystania z przystanków "na żądanie" czy wyjść ewakuacyjnych w metrze.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, by uniknąć sytuacji, w której autobus nie zatrzyma się na przystanku "na żądanie", od soboty każdy pasażer powinien dawać znak ręką aż do chwili włączenia przez kierowcę kierunkowskazu.

- Takie rozwiązanie pozwala upewnić się pasażerowi, że został zauważony przez kierującego autobusem i uniknąć sytuacji, w której autobus nie się nie zatrzyma - wyjaśnia na swojej stronie internetowej ZTM.

Łatwiej ze zwierzętami

Inne zmiany dotyczą m.in. pomocy osobom niepełnosprawnym przy wchodzeniu i wychodzeniu z komunikacji miejskiej. Od soboty z tego obowiązku zostali zwolnieni maszyniści metra i pociągów. Kolejna zmiana dotyczy wyjścia ewakuacyjnego w metrze. Oprócz osób niepełnosprawnych, osób z dużym bagażem i wózkiem dziecięcym, z wyjść awaryjnych korzystać mogą także pasażerowie ze zwierzętami.

Do regulaminu został również dodany zapis o tym, że jeśli na przystanku, w miejscu widocznym dla kierowcy jest osoba niepełnosprawna, to autobus lub tramwaj, który jest drugi w kolejce musi się ponownie zatrzymać.

Wprowadzone zostało również określenie "przystanku potrójnego". To specjalnie oznaczony przystanek, na którym w tym samym czasie mogą stać jednocześnie trzy pojazdy komunikacji miejskiej. W takiej sytuacji obsługują one pasażerów jednocześnie. A po ruszeniu, nie zatrzymują się ponownie.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na przystanku na autobus czeka osoba niepełnosprawna.

Zwroty za opóźnienia

Dodatkowo do paragrafu mówiącego o zwrotach kosztów biletów w przypadku opóźnienia pociągu powyżej godziny dopisane zostały bilety takie jak: bilet imienny dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci oraz bilet weekendowy.

Za każde opóźnienie pociągu posiadaczowi biletu dla dzieci z rodzin z trójką dzieci będzie przysługiwał zwrot w wysokości 1/730 jego wartości. W przypadku biletu weekendowego zwrot będzie wynosił 1/6 wartości za każde opóźnienie. Próg od którego dokonywany jest zwrot to równowartość 4 euro.

Przypomnijmy, że w 2014 ZTM wprowadził nowe ceny biletów:

O zmianach cen biletów mów Hanna Gronkiewicz-Waltz
TVN24

lata/roody