Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Nowy pomysł na plac pełen aut. Ratusz rezygnuje z eksperymentu

Warszawa

tvnwarszawa.plJaki będzie plac Pięciu Rogów?

Miało być testowe zamknięcie placu u zbiegu Chmielnej, Szpitalnej, Brackiej i Zgody, ale na zapowiedziach się skończyło. Władze miasta zaprezentowały propozycję zmian w tym miejscu. I rozpoczęły konsultacje z mieszkańcami.

Plan był taki: plac na przecięciu Chmielnej (ochrzczony mianem Pięciu Rogów) zostaje zamknięty na tydzień, by sprawdzić, jak kierowcy radzą sobie bez tego przelotu. To miał być eksperyment. Ale wiadomo już, że go nie będzie.

"Daleko posunięta ingerencja"

Ratusz wystartował właśnie z konsultacjami społecznymi, a w urzędzie miasta słyszymy, że testowego zamknięcia nie będzie. Dlaczego?

- To był rozpatrywany pomysł, ale stwierdziliśmy, że jednak zapytamy mieszkańców, co uważają na temat tak daleko posuniętej ingerencji – mówi teraz Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

Każdy, kto chce wziąć udział w konsultacjach, może zapoznać się z propozycją ratusza. Pomysł jest taki, by zdominowany przez auta plac stał się bardziej przyjazny dla pieszych. Według propozycji, wyłączona z ruchu zostaje jezdna, która obecnie prowadzi w stronę Al. Jerozolimskich. A drugą –w przeciwnym kierunku - ruch odbywałby się dwustronnie, ale nie na normalnych zasadach.

- Byłaby to strefa zamieszkania, czyli samochody mogłyby się po niej poruszać maksymalnie z prędkością 20 km/h – zaznacza Kłąb. – Przejeżdżałyby nią również autobusy, które kursują, gdy obowiązuje objazd Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu – dodaje.

Propozycja ratusza
Urząd Miasta

I zaznacza, że od wyników konsultacji zależy, czy do przyszłych wytycznych konkursowych na koncepcję placu zostanie wpisane zalecenie, by został zamknięty, czy jednak nie. Sam konkurs ma wystartować latem. Ratusz na razie nie podaje jednak, kiedy plac mógłby się zmienić.

Konsultacje w sprawie przyszłości placu trwają do 20 maja. Sprawdź harmonogram: Spacery architektoniczne, których celem jest przybliżenie Placu Pięciu Rogów i jego okolicy: - 14 maja godzina 12:00 - 19 maja godzina 17:00 Zbiórka na parterze Domu Towarowego Braci Jabłkowskich ul. Bracka 25. Każdy spacer będzie trwał około półtorej godziny. Otwarte spotkanie informacyjne dotyczące przyszłości Placu Pięciu Rogów - 19 maja godzina 18:30 Marzyciele i rzemieślnicy ul. Bracka 25

TAK WYGLĄDA PLAC PIĘCIU ROGÓW:

ran//ec

W tym miejscu ma powstać plac
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl