Nowy pomysł na Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Warszawa

Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.plMówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

Zmniejszenie powierzchni budynku i wydzielenie osobnej jego części dla Teatru Rozmaitości to najważniejsze zmiany w planach budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na warszawskim Placu Defilad zaakceptowane przez radę miasta - poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie weszła w nowy etap. Powołany przez prezydenta Warszawy w grudniu 2012 roku komitet sterujący ds. realizacji inwestycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (w jego skład weszli przedstawiciele miasta, ministerstwa kultury i Muzeum Sztuki Nowoczesnej) przygotował nowe założenia tego przedsięwzięcia. Nie zmienia się planowana lokalizacja budynku - stanie on na Placu Defilad, na przeciwko ulokowanego po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej Domu Towarowego Sezam. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że w czwartek rada miasta przyjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania Placu Defilad. - Złożyliśmy nowy harmonogram budowy, nowy plan prowadzenia inwestycji w tej bardzo trudnej lokalizacji. Kiedyś powiedziałam, że działki tutaj są jak rozsypane konfetti. Tu była kiedyś przedwojenna Warszawa, stały niezbyt w sumie duże domy, każdy miał swoją odrębną działkę. Myśmy wykupili wszystkie te roszczenia, które dotyczyły terenu, gdzie ma stanąć MSN. Można powiedzieć, że ten teren własnościowo jest czysty - mówiła prezydent Warszawy. Zmiany w planach dotyczą powierzchni budynku i wzajemnego usytuowania przestrzeni przeznaczonych dla obu instytucji, które będą się w nim mieścić - Teatru Rozmaitości i MSN. Pierwotny plan zakładał, że budynek będzie liczył 35 tys. m kw. - nowy plan zmniejsza tę powierzchnię do 25 tys. m kw., co zdaniem autorów planu, ma podnieść funkcjonalność budynku i zmniejszyć koszty jego utrzymania. Pierwotnie Teatr Rozmaitości ulokowany miał być pomiędzy przestrzeniami muzealnymi, teraz planuje się, że zostanie dla niego przeznaczone całe skrzydło budynku.

Mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

"Jesteśmy przygotowani"

Joanna Mytkowska, dyrektor MSN powiedziała: - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że budowa siedziby muzeum i teatru znowu ma szansę. Przez te siedem miesięcy pracy komitetu sterującego tą inwestycją bardzo szczegółowo przyjrzeliśmy się wszystkim ryzykom, wszystkim koniecznym do skoordynowania elementom i wydaje się, że jesteśmy przygotowani, aby tym razem rozpocząć tą inwestycję z sukcesem. Powstał nowy plan funkcjonalny dla muzeum i teatru. Jest to dokument na podstawie którego architekt będzie mógł zaprojektować budynek funkcjonalny i bardzo efektywny. Plan jest dostosowany do budżetu, którym będziemy dysponować, są to więc bardzo racjonalne zmiany - mówiła Mytkowska. Dyrektor MSN zapowiedziała, że konkurs architektoniczny na projekt nowego budynku rozpocznie się w pierwszym tygodniu września, a jego rozstrzygnięcie nastąpi na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Budowa ma rozpocząć się w połowie 2016 roku. Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało powołane w 2005 r. jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto stołeczne Warszawa. Docelowo ma się mieścić w obiekcie wybudowanym na pl. Defilad. W maju zeszłego roku upadła koncepcja budowy siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu szwajcarskiego architekta Christiana Kereza. Budynek, w którym obecnie działa warszawski Teatr Rozmaitości przy Marszałkowskiej 8 nie należy do miasta i zostanie zwrócony właścicielowi.

Konferencja prasowa ratusza została zorganizowana na jednym z tarasów widokowych Pałacu Kultury i Nauki. Zobacz widok na miasto:

Widok z Pałacu Kultury i Nauki
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

PAP/bf//ec