Nowy plac Małachowskiego w 2015 r. "Koszt trudno oszacować"

Warszawa

tvnwarszawa.plPlac Małachowskiego ma być przyjazny dla mieszkańców

W przyszły piątek zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję modernizacji placu Małachowskiego. Według wytycznych, to zaniedbane miejsce ma służyć wydarzeniom kulturalno-artystycznym, priorytet mają mieć także piesi.

Przewodniczącym jury konkursu został architekt Andrzej Chołdzyński, autor m.in. stacji warszawskiego metra Plac Wilsona i nowego budynku Giełdy Papierów Wartościowych. Podczas konferencji powiedział, że jego marzeniem jest, by w wyniku konkursu powstał plac miejski, odwołujący się do włoskiego renesansu i baroku.

"By trwał przez wieki"

Jury liczy, że zgłoszone zostaną projekty dające proponowanemu rozwiązaniu szansę na ponadczasowość. - Dobrze by było, żeby plac miał nieprzemijającą urodę, żeby nie był odzwierciedleniem przemijającej mody, ale by był dziełem ponadczasowym i razem z budynkami trwał przez wieki" - powiedział Chołdzyński.

Ogłoszenie konkursu poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. Ich wynikiem są wytyczne do konkursu, m.in.: zaplanowanie przestrzeni na organizację wydarzeń kulturalno-artystycznych i rekreacyjnych, uznanie priorytetu pieszych przy ograniczeniu ruchu samochodów i autobusów, podkreślenie architektonicznej i funkcjonalnej roli zabytkowych budynków, otwarcie widokowe na kościół Świętej Trójcy oraz harmonijne połączenie historycznej funkcji placu ze współczesnymi wymaganiami.

"Koszt trudno oszacować"

Jak powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski, położony w ścisłym centrum miasta plac Małachowskiego zasługuje na rewitalizację wysokiej jakości. Dodał, że koszt nowego zagospodarowania placu jest dziś trudny do oszacowania, ale dzielnica jest zdeterminowana, by prace zakończyć już w 2015 r.

Jak powiedziała dyrektorka Zarządu Terenów Publicznych Renata Kaznowska, wnioski o dopuszczenie do konkursu będzie można składać do 14 marca, a termin składania prac mija 17 czerwca. Wyniki konkursu maja zostać przedstawione 28 czerwca.

Plac Małachowskiego został wytyczony w 1825 r. u zbiegu obecnych ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej - tuż obok Ogrodu Saskiego. Marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski został jego patronem w 1916 r.

Szczegółowy regulamin i dokumenty znajdują się na stronie ztp.waw.pl.

CZY JEST SZANSA NA REMONT POBLISKIEGO PLACU POWSTAŃCÓW WARSZAWY?

PAP/ran

Co dalej?
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl