Nowy plac Defilad ma być bardziej zielony

Koncepcja, którą wskazali eksperciThomas Phifer and Partners

Bardziej zielony, z małą architekturą, przystosowany do imprez masowych, ale także do codziennego odpoczynku. Taką wizję placu Defilad zarekomendowali projektantowi eksperci pracujący na zlecenie ratusza.

W środę Thomas Phifer przedstawił trzy warianty dla placu Defilad. Pierwsza to prosta, płaska przestrzeń. W drugiej w centrum placu pozostaje trybuna honorowa. W trzeciej uwzględniono zagajnik i fontannę. Nad pomysłami amerykańskiego architekta pochylili się eksperci.

Wskazali jedną, ale...

- Ustaliliśmy, że jest to bardzo dobry materiał wyjściowy do tego, aby pracować nad koncepcją placu, że będziemy chcieli przeprowadzić konsultacje społeczne odnośnie funkcji, oczekiwań mieszkańców dotyczących przeznaczenia placu - podsumował warsztaty Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. - Daliśmy sobie czas do przyszłego tygodnia na kolejne spotkanie, na którym będziemy decydować o sposobie dojścia do finalnej koncepcji – dodał.

Z trzech koncepcji zaprezentowanych przez architekta z Nowego Jorku najwyżej została oceniona trzecia. - Ale to nie jest projekt, tylko wskazanie pewnego kierunku, w który trzeba iść projektując plac – zastrzegł Wojciechowicz.

Marlena Happach, szefowa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP również podkreślała, że koncepcje są szkicowe, bardzo wstępne. – W każdej znaleźliśmy dobre strony, ale przede wszystkim szukaliśmy rozwiązań, które dadzą dużą elastyczność: pozwolą na organizację dużych, jednorazowych, wydarzeń masowych, jak i codziennego życia. Żeby o różnych porach dnia i roku było to miejsce, przez które się tylko przebiega. Nie uciekamy od tego, żeby była tam mała architektura oraz zieleń – wyjaśniała Happach.

Dwa poziomy, schody, drzewa

Aby plac był funkcjonalny i dało się na nim zorganizować np. koncert na kilkadziesiąt tysięcy osób będzie musiała zostać przesunięta lub zlikwidowana trybuna honorowa. Przesądzona wydaje się także dwupoziomowość placu – granicą byłaby linia zachodniej pierzei budynku muzeum. Schody na całej szerokości placu tworzyłyby rodzaj amfiteatru, to co poniżej nich - zostałoby zrównane do poziomu Marszałkowskiej.

Zgodnie z koncepcję wskazaną przez ekspertów drzewa zasadzone w kilku równoległych rzędach pełniłyby rodzaj południowej pierzei placu. Ale warto dodać, ze podczas środowej dyskusji Phifer dopuścił, że mogłyby się one znaleźć również w północnej części (choć wizualizacja tego nie uwzględnia). Natomiast przesądzone są nasadzenia między budynkami muzeum i teatru.

Przypomnijmy, brak zieleni był najczęściej pojawiającym się zarzutem wobec pierwszej wersji placu zaproponowanej przez projektanta. Wątek wielokrotnie przewijał się też podczas środowej dyskusji ekspertów. Architekta Magdalena Staniszkis postawiła tezę, że zieleń była wyróżnikiem i tradycją warszawskich placów. Zobrazowała to archiwalnymi zdjęciami tych najbardziej spektakularnych: Napoleona (dziś Powstańców Warszawy), Bankowego, Teatralnego i Dąbrowskiego. Wszystkie one przed wojną tonęły w zieleni, dziś drzewa przetrwały tylko na tym ostatnim.

Poza Staniszkis i Happach nad zaleceniami dotyczącymi zagospodarowania placu pracowali Błażej Brzostek, Krzysztof Domaradzki, Małgorzata Kuciewicz, Jan Mencwel, Mariusz Ścisło, Bogna Świątkowska i Patryk Zaremba. W pracach zespołu uczestniczyli także dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marek Mikos oraz Thomas Phifer ze współpracownikami.

Makieta placu Defilad według Thomasa Phiferatvnwarszawa.pl

Koniec prac w 2020 roku

W czwartek Jacek Wojciechowicz podtrzymał, że w tym roku miasto zamierza uzyskać pozwolenie na budowę MSN i TR Warszawa. Ten harmonogram zakłada start prac budowlanych w 2017 i zakończenie inwestycji w 2020 roku. Równolegle z gmachami ma powstawać podziemny parking pod placem Defilad. Wiceprezydent zapewnił, że nie ma zagrożenia, że w drodze na wystawę lub spektakl będziemy brodzić w błocie czy między workami cementu. – Nie widzę kłopotu. Budowa parkingu i placu jest mniej skomplikowana niż budynków – zapewniał.

Zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz był pytany przez dziennikarzy, czy działki, na których inwestuje miasto są "czyste" w zakresie roszczeń.

- To trudny temat, właściwie nikt nie zna dnia ani godziny, kiedy jakieś roszczenie może pojawić się. Musimy sobie radzić, tak jak sobie radziliśmy do tej pory, czyli próbować dogadać się z właścicielami i przeznaczyć teren na funkcje publiczne – podsumował.

Konkurs na plac?

Już po zakończeniu spotkaniu z dziennikarzami wspomniany Marek Mikos napisał na Twitterze, że zasadne jest przeprowadzenie konkursu na "pomysł skomponowania zasadniczych przestrzeni placu Defilad". W kolejnym wpisie sprecyzował:

W konkursie możnaby było wskazac miejsce trybuny, profil placu, zakres terenu ewent. imprez masowych, pomysł na mała arch., zieleń itp— Marek Mikos (@marek_mikos) 12 maja 2016

Deklaracja ta jest bardzo zaskakująca w kontekście środowej prezentacji Thomasa Phifera, który wielokrotnie podkreślał, że w projektowaniu przywiązuje ogromną wagę do każdego detalu. Udowodnił to pokazując takie szczegóły jak łączenia elementów nawierzchni czy wzór kratek odpływowych.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Phifer and Partners

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl