Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Nowy pełnomocnik w ratuszu pomoże ofiarom reprywatyzacji

Warszawa

UM WarszawaNowa pełnomocnik ds. pomocy lokatorom

Pełnomocnik do rozwiązywania problemów lokatorów, nowy zespół złożony z burmistrzów i dyrektorów biur oraz komisja dialogu społecznego z udziałem organizacji lokatorskich – takie zmiany wprowadza ratusz, aby pomóc mieszkańcom poszkodowanym przez reprywatyzację.

Oddawanie kamienic, w których mieszkali od lat, podwyżki czynszów, wypowiedzenia umów najmu – to tylko kilka bolączek, z jakimi muszą borykać się lokatorzy wielu reprywatyzowanych budynków. Trzeba było wielkiej afery zwrotowej, aby władze miasta na poważnie dostrzegły ich problemy i – co ważniejsze – zaczęły się z nimi komunikować.

Przykładem jest powołanie nowej pełnomocniczki, która ma rozwiązywać problemy mieszkańców kamienic objętych roszczeniami. Magdalena Młochowska jest w ratuszu od blisko dwóch miesięcy. W poniedziałek spotkała się z dziennikarzami, aby opowiedzieć o tym, co się udało i jakie są jej dalsze plany.

Skaryszewska 11 i Łochowska 38b

- Chciałabym dotrzeć do jak najszerszej grupy osób. Pokazać, że jestem i staram się pomóc osobom, które zostały dotknięte przez zmiany właścicielskie – powiedziała.

Zastrzegła, że nie organizuje dyżurów. - Każdy może mnie znaleźć pod telefonem lub adresem mailowym i umówić się na spotkanie. Nie chcę wyznaczać jednej godziny, która później może komuś nie odpowiadać – dodała.

Mieszkańcy już się zgłaszają. Przychodzą z konkretnymi problemami, dotyczące najczęściej ich. Jeden z przykładów to kamienica przy ul. Skaryszewskiej 11. - Nowy właściciel nie rozmawia z mieszkańcami tak, jak oni by tego chcieli. Nie podał im numeru konta, nie mają gdzie przelewać pieniędzy, więc boją się, że kiedy nie będą płacić czynszu, dostaną wypowiedzenie umowy najmu – opisywała.

- Pomogliśmy im napisać wniosek do sądu o założenie depozytu. Aby płacili te opłaty i nie było co do tego żadnych wątpliwości. Część osób ma już pozytywne decyzje w sprawie przydzielenia mieszkań komunalnych – dodała.

Inny przykład interwencji to Łochowska 38b – kamienica, w której właściciel nie płacił rachunków za wodę. W efekcie MPWiK odcięło dostawy.

Sprawę kilka dni temu opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl. Nagłośnił ją Komitet Obrony Lokatorów. Jego szef Marek Jasiński zgłosił problem właśnie do Młochowskiej. – Załatwiła wszystko w błyskawicznym tempie. Rozmawiała z właścicielem i z MPWiK. Problem został rozwiązany – relacjonował w rozmowie z nami. Nie ukrywał, że ze współpracy z nową pełnomocniczką jest zadowolony. – Jest młoda, zaangażowana. Oby się tylko za szybko nie przestraszyła – powiedział.

Nowy zespół z burmistrzami

Prezydent powołując pełnomocnika powołała jednocześnie specjalny zespół. Znajdują się w nim burmistrzowie dzielnic, w których problem ze zwrotami jest szczególnie widoczny oraz dyrektorzy kilku miejskich biur. - Będziemy opracowywać rozwiązania mające sprawić, że mieszkańcy jak najmniej odczują zmiany właścicieli - powiedziała.

Lada dzień ruszyć ma również komisja dialogu społecznego. To specjalne ciało, gdzie z mieszkańcami omawia się problemy związane z działaniem danego miejskiego biura. Może powstać przy każdym z nich.

- Wniosek o powołanie takiej komisji został złożony 30 listopada. Formalnie jest 30 dni na zorganizowanie pierwszego spotkania. Zgłosiło się do mnie 10 organizacji lokatorskich. To minimum potrzebne do tego, aby zespół mógł zacząć działać. Natomiast później inne organizacje mogą się do nas dołączać – wyjaśniała.

Ratusz nadrabia zaległości

Młochowska nie ukrywa, że plany na przyszłość zależą też od tego, co wydarzy się w Sejmie, czy i w jakiej formie przejdzie ustawa reprywatyzacyjna. - Gdyby się okazało, że nieruchomości z lokatorami nie musiałyby być zwracane, to byłby to ogromny sukces i wsparcie dla mieszkańców. Mam ogromną nadzieję, że tak się stanie - podkreślała. – Jeśli jednak nie, musimy systemowo zaplanować, jakie wsparcie jeszcze będzie udzielane mieszkańcom – mówiła.

Do tej pory w ratuszu nie było takiego urzędnika. Oddawanymi nieruchomościami zajmowało się zlikwidowane już Biuro Gospodarki Nieruchomościami z Marcinek Bajką na cele, z którym komunikacja nie była najłatwiejsza.

Swojego pełnomocnika posiadali m.in. rowerzyści, rzeka Wisła czy warszawska zieleń. Nie mieli go ludzie, którzy z tygodnia na tydzień mogli stracić dach nad głową. Po 10 latach rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz ratusz postanowił wziąć się za nadrabianie zaległości.

Magdalena Młochowska doświadczenie zdobywała m.in. w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. W 2012 roku Donald Tusk powołał ją na podsekretarza stanu, gdzie do 2015 odpowiadała za sprawy związane z samorządem terytorialnym.

Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/35

kw/r