Nowy parking "Parkuj i Jedź". 220 miejsc dla aut i 110 dla rowerów

Warszawa

ZTMRatusz zapowiada budowę parkingu P+R na Żeraniu

Na Białołęce ma powstać nowy parking "Parkuj i Jedź". Zaplanowano na nim co najmniej 220 miejsc dla samochodów i 110 dla rowerów. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na projekt i wykonanie.

Parking powstanie na Żeraniu, u zbiegu ulic Płochocińskiej i Marywilskiej, w pobliżu stacji kolejowej. "Dziś to tereny przede wszystkim przemysłowe, najbliższe zabudowania mieszkaniowe znajdują się około 80 metrów od planowanej inwestycji, ale już wkrótce powstaną kolejne osiedla w tej okolicy" - zapowiada w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego.Zgodnie z planem, parking będzie jednopoziomowy, wyposażony w "nie mniej niż" 220 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 110 zadaszonych stanowisk dla rowerów. Powstanie też budynek gospodarczo-techniczny. Nowy "Parkuj i Jedź" ma wykorzystywać odnawialne źródła energii. Miasto zapowiada też wyposażenie go w ładowarki dla pojazdów o napędzie elektrycznym.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Otwarcie kopert w zapowiedzianym właśnie przetargu na projekt i budowę ma nastąpić 1 października. Wybrany wykonawca będzie miał 540 dni na zrealizowanie całej inwestycji. Co oznacza, że gotowym parkingiem mieszkańcy powinni cieszyć się w pierwszej połowie 2020 roku. Jak informuje w komunikacie prasowym ZTM, parking na Żeraniu powstaje dzięki wsparciu funduszy unijnych. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,68 milionów złotych.

"Budowa parkingu pozwoli podróżującym na pozostawienie samochodów w dogodnej lokalizacji oraz przesiadkę do komunikacji miejskiej. Poprawi się płynność ruchu oraz zmniejszy negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne" - zapowiadają urzędnicy z ZTM. Podkreślają, że zależy im na "poprawie jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych spowodowanej przez zwiększony ruch drogowy".

16 parkingów w całym mieście

Obecnie w Warszawie znajduje się 16 parkingów P+R. Ostatni został otwarty na początku lipca na Młocinach. Łącznie mają ponad 4300 miejsc dla samochodów i ponad 670 dla rowerów. Bezpłatnie z obiektów tych mogą korzystać osoby posiadające ważne bilety krótkookresowe (dobowe, 3-dniowe, weekendowe) oraz okresowe (30- i 90-dniowe).

Zobacz, jakie propozycje w sprawie parkingów ogłosili kandydaci na prezydenta Warszawy:

Kandydat zapowiada 20 nowych parkingówTVN24
wideo 2/4

kw/b