Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  Nowy mural na Muranowie

  TVN Warszawa


  Muranów wzbogacił się o kolejny mural. W przejściu kamienicy pod adresem Nowolipie 3 namalowano portrety sześciu związanych z Muranowem kobiet.

  Autorzy: Anna Koźbiel i Adam Walas, przedstawili swoje bohaterki na tle kubików i ulic, wyglądających jak urbanistyczna makieta miasta.

  Mural przedstawia: Teklę Bądarzewską-Baranowską, XIX-wieczną kompozytorkę i pianistkę, Cywię Lubetkin (ps. Celina), która była działaczką podziemia, członkinią dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej i uczestniczyła w Powstania Warszawskiego. Artyści uwiecznili też Mary Berg, autorkę "Dziennika z Getta Warszawskiego", Janinę Bauman, pisarkę, która podczas wojny była więziona w getcie, a po wojnie mieszkała ulicy Andersa, Rachelę Auerbach, która była pisarką, tłumaczką i psychologiem. Nie zapomnieli też o Marysi Ajzensztadt, śpiewaczce nazywanej "słowikiem warszawskiego getta", która widząc ojca prowadzonego na Umschlagplatz, sama, przez nikogo niezmuszana przyłączyła się do niego.

  Nowy mural na Muranowie
  Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

  Zamenhof i Lachert

  Przy każdym wizerunku umieszczone zostały "dymki" z piktogramami symbolizującymi dziedzinę w której zasłynęła każda ze sportretowanych kobiet.

  Kobiety Muranowa to pierwszy z dwóch murali, realizowanych w ramach projektu "Muralów", współfinansowanego przez dzielnicę Śródmieście. Para artystów stworzyła już pracę poświęconą Ludwikowi Zamenhofowi przy Nowolipki 4 i Bohdanowi Lachertowi, pod numerem17 przy tej samej ulicy.

  Tak powstawał mural na Woli, upamiętniający zbrodnie Wołyńskie:

  Na Woli powstaje mural
  Marcin Gula /tvnwarszawa.pl

  wp/par