Nowy most zdał próby obciążeniowe

Warszawa

Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.plPróby obciążeniowe na moście

Część mostu Skłodowskiej-Curie przeznaczona dla tramwajów, pieszych i rowerów pozytywnie przeszła próby obciążeniowe - poinformował Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. Tramwaje przejadą przeprawą dopiero na początku przyszłego roku.

W ubiegły wtorek rozpoczęto próby obciążeniowe na częci tramwajowej, co jest niezbędne przed dopuszczeniem mostu do użytkowania. - Co prawda nie mamy jeszcze dokumentacji, ale wiadomo już, że most próby obciążeniowe przeszedł pozytywnie - powiedziała PAP Małgorzata Gajewska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Podczas badań na most wjechały 24 wywrotki ważące łącznie 760 ton. Próby zakończono w czwartek.

Układają trakcjęZarząd Miejskich Inwestycji Drogowych kompletuje dokumentację potrzebną do wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Decyzję w tej sprawie wyda następnie nadzór budowlany. Gajewska powiedziała, że wykonawcy nie zostanie wymierzona kara finansowa związana z opónieniem zakończenia inwestycji, gdyż miały na to wpływ czynniki pogodowe. Powiedziała też, że aneks zakładał zakończenie głównych prac budowlanych do 30 czerwca, a do końca lipca miała być zebrana dokumentacja pozwalajaca na złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

- Wykonawca był gotowy do przeprowadzenia prób obciążeniowych już w połowie lipca, ale wolnych terminów nie miał Instytut Badawczy Dróg i Mostów - powiedziała Gajewska. Na moście trakcję układają Tramwaje Warszawskie. Rzecznik prasowy spółki Michał Powałka powiedział PAP, że na ukończeniu jest budowa podstacji trakcyjnej oraz montowane są słupy trakcyjne. Według niego tramwaje przejadą przeprawą prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Krótka trasaMostem będą jedzić tramwaje dwukierunkowe, które aby zmieniać kierunek jazdy na przeciwny nie muszą zawracać na pętli (kabina motorniczego znajduje się na obu końcach pojazdu, a drzwi po obu stronach). Takie rozwiązanie jest konieczne, gdyż tramwaje przez most będą dojeżdżać do ul. Myliborskiej, gdzie nie będzie pętli, gdyż planowo torowisko ma prowadzić dalej - ul. Światowida - aż do os. Winnica. - Pierwszy z sześciu tramwajów dwukierunkowych jest już w Warszawie. Kolejne pięć dotrze w ciągu najbliższych miesięcy - powiedział Powałka. - W toku jest przetarg na następne 45 takich pojazdów z możliwością zmniejszenia liczby do 30 w przypadku nieuzyskania dofinansowania ze środków unijnych - dodał. Most Marii Skłodowskiej-Curie łączy Białołękę z Bielanami. To jedna z największych inwestycji miejskich ostatnich lat. Częcią drogową przeprawy samochody mogą przejeżdżać przez Wisłę od marca. Niegotowa jest jeszcze częć przeprawy przeznaczona pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy.

PAP/ran/roody