Nowy most wciąż bez nazwy

Warszawa

Anna Nehrebecka, przewodnicząca podkomisji; fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl, mostpolnocny.warszawa.pl

Pomysł nazwy Most Północny imienia Marii Skłodowskiej-Curie spowodował burzliwą dyskusję na posiedzeniu miejskiej podkomisji. - Czy połączenie nazwy i imienia jest dopuszczalne, noblistka nie łączy się z mostem, mieszkańcy opowiedzieli się już za nazwą Północny - padały argumenty. - Jestem zaskoczona atmosferą, jaka zapanowała od momentu, gdy padła propozycja nazwania mostu imieniem Marii Skłodowskiej-Curie - odpowiada radna Anna Nehrebecka z PO.

O propozycji nadania powstającej przeprawie nazwy: Most Północny imienia Marii Skłodowskiej-Curie pisaliśmy we wtorek, w środę propozycją zajęli się radni miasta z podkomisji ds. nazewnictwa.

Listy Skłodowskiej-Curie

- Niedawno dostałam listy, w których Maria Skłodowska-Curie opisywała swoje wycieczki nad Wisłę, patrzyła na ówczesny most. Jej stosunek do Wisły był ciepły - mówi Anna Nehrebecka. I poddała pod dyskusję najnowszą propozycję.

- Jakoś Maria Skłodowska-Curie nie łączy mi się z mostem, raczej z jej działalnością, jako noblistki - odpowiadała Olga Johann (PiS). Radni poddawali też pod wątpliwość kombinację nazw. - Czy mamy taki przypadek, żeby połączyć nazwę z imieniem - zastanawiał się Adam Cieciura (SLD).

Północny i już

Większe kontrowersje wzbudziły jednak głosy sprzeciwu ze strony mieszkańców. Propozycja połączonych nazw padła po tym, jak w konsultacjach przeprowadzonych przez urząd miasta mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za nazwą Most Północny. - A w sondzie przeprowadzonej na stronie tvnwarszawa.pl 70 proc internautów powiedziało: chcemy Północny i już - przypominał występujący gościnnie na posiedzeniu Wojciech Tumasz, radny Białołęki. - Również na sesji rady dzielnicy stwierdziliśmy, że powinien nazywać się w ten sposób. Baz żadnych dodatków - dodał.

Radny przypominał, że do nazwy Północny warszawiacy już się przyzwyczaili. - Ale most jeszcze nie jest gotowy. Nie jest tak, że proponujemy zmianę jego nazwy - przypomniała Maria Szreder (PO).

A może trasa

Tumasz jednak nie dawał za wygraną - złożył inną propozycję. - Po obu stronach mostu będzie poprowadzona jego trasa. Można nazwać jej część - al. Marii Skłodowskiej-Curie - przekonywał Tumasz. - A może cała trasę - zaproponował Michał Grodzki (PiS).

Ostatecznie wątpliwości nie zostały rozwiane. Radni decyzji nie podjęli, a sprawą chcą zająć się na kolejnym posiedzeniu podkomisji. - Będziemy zastanawiali się co dalej - powiedziała po posiedzeniu Anna Nehrebecka. Ale nie kryła też rozżalenia. - Jestem zaskoczona przedziwną atmosferą, jaka wynikła, gdy pojawiła się kilka miesięcy temu propozycja nadania imienia Marii Skłodowskiej-Curie – dodaje.

"Przywrócona Warszawie"

Przed naszą kamerą przekonywała też, że nie chce robić nic przeciwko mieszkańcom. - Nie chciałabym, żeby mieszkańcy myśleli, że nie liczę się z ich głosem. Ja zawsze się liczyłam - przekonywała radna. - Nie rozumiem w ogóle konsultacji raptem aż na taką skalę. Nie jest tak, że każdemu się dogodzi - dodał. I przekonuje, że ma również wiele pozytywnych opinii. - Dochodziło do mnie mnóstwo zachwyconych opinii, że to jest świetny pomysł. Że to jest kobieta znana na całym świecie i zostaje w ten mimalny sposób przywrócona Warszawie.

Ostateczną decyzję w sprawie nadania nazwy mostowi łączącemu Bielny z Białołęką podejmuje cała Rada Warszawy.

ran