Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Nowy bruk, chodniki i latarnie. Próżna deptakiem z przedwojennym sznytem

Warszawa

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plPróżna została otwarta

To tu mają przychodzić na spacery warszawiacy. Ulica Próżna zachwyca po remoncie. Zyskała nowy bruk, latarnie i granitowe chodniki.

Stojące przy ulicy kamienice numer 7 i 9 zostały gruntownie wyremontowane.

- Otwieramy zrewitalizowaną Próżną i wyremontowane budynki pod numerami 7 i 9 – mówił przed przecięciem wstęgi burmistrz śródmieścia Wojciech Bartelski.

Inwestor, spółka Próżna Investment, nie tylko odnowiła kamienice. - Firma wypłaciła 2,2 mln złotych. Za te pieniądze została wyremontowana jezdnia. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na remont elewacji kamienicy Próżna 12 i na siatkę która zawiśnie na budynku Próżna 14 – dodał burmistrz.

Deptak o przedwojennym charakterze

Zaniedbana ulica odzyskać ma swój przedwojenny charakter. - Przywracamy Próżnej miejski charakter, jak miała przed laty – mówił Bartelski. Poszerzone zostały chodniki, które są teraz wyłożone granitem, a asfaltową nawierzchnię zastąpił bruk. Zmieniły się też latarnie. Teraz są to klasyczne, warszawskie pastorały. Mają 8 metrów wysokości.

- Planujemy żeby ulica była deptakiem, prawdziwą ulica dla pieszych, gdzie będzie można spacerować i napić się kawy – zadeklarował burmistrz.

XIX-wieczne kamienice

Kamienice czynszowe przy ul. Próżnej 7 i 9 zostały wzniesione około roku 1880 w oparciu o projekt architekta Franciszka Braumanna. W czasie II wojny światowej budynki te wchodziły w skład Warszawskiego Getta. Po zakończeniu wojny działki i kamienice przeszły na własność Skarbu Państwa. W roku 1987 kamienice przy ul. Próżnej zostały wpisane do rejestru zabytków.

Właścicielem kamienic przy Próżnej 7 i 9 jest austriacka firma deweloperska Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG.

Nowe latarnie na Próżnej mają 8 m wysokości
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

wp