Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Nowości na placu Grzybowskim. Deskorolkarze na Zielnej

Warszawa

tvnwarszawa.plPlac Grzybowski bez regulaminu

Mogła być długa listą zakazów, ale mieszkańcy powiedzieli "nie". Na placu Grzybowskim życie będzie toczyło się bez regulaminu. Ma być za to więcej miejsc parkingowych i koszy na śmieci, a deskorolkarze mogą liczyć na tor przy ul. Zielnej.

- Nie będziemy wprowadzać regulaminu, bo większość mieszkańców stwierdziła, że nie jest to rozwiązanie, które pomoże uporządkować sytuację na placu Grzybowskim - mówi tvnwarszawa.pl Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia.

Więcej miejsc parkingowych

To wniosek z konsultacji społecznych, które przez kilka ostatnich tygodni toczyły się w dzielnicy. Wprowadzenie regulaminu z zakazami i pozwoleniami w miejscu, które nie raz było dewastowane proponowali właśnie urzędnicy w odpowiedzi na skargi. Takie rozwiązanie się nie spodobało, ale pomysłów na regulację i zmiany na placu nie brakowało. Niektóre zostaną wprowadzone w życie.

- Mieszkańcy pytali o dodatkowe miejsca parkingowe. Zostaną przywrócone na ul. Próżnej po stronie wyremontowanej kamienicy. Skonsultujemy też z projektantami placu Grzybowskiego pomysł, by przesunąć donice, które znajdują się w jego wschodniej części, by było więcej miejsc parkingowych - zaznacza Majewska.

Ożywią Zielną?

Niewykluczone, że znajdzie się miejsce do pozostawiania samochodów przy budynku znajdującym się pod adresem plac Grzybowski 10. Urzędnicy planują też wprowadzenie zakazu wjazdu autokarów na plac, by uniknąć ewentualnych dewastacji.

Chcą zająć się także deskorolkarzami. - Chcielibyśmy wypracować społeczne porozumienie pomiędzy mieszkańcami i tym środowiskiem. Chodzi o to, żeby wprowadzić na próbę możliwość jazdy po części placu. A później ocenić, czy to rozwiązanie się sprawdza – wyjaśnia Majewska.

Ale zaraz dodaje, że młodzi sportowcy mogliby się realizować też nieopodal – na terenie przy ul. Zielnej, gdzie do niedawna stały pawilony.

W ostatnich latach powstał nawet projekt budowy w tym miejscu Skweru Sportów Miejskich, ale na razie nie udało się go zbudować.

Więcej ławek przy oczku?

- Nie możemy zapewnić tu prawdziwego skateparku, ale za to proponujemy rozwiązanie niskokosztowe z podstawowymi urządzeniami do jazdy. Powstałoby po porozumieniu ze środowiskiem deskorolkarzy. Jest szansa na jego realizację jeszcze w tym roku - dodaje urzędniczka.

Zarządca zapewnia, że przy placu dostawi więcej koszy na śmieci, niewykluczone, że przy oczku wodnym powstaną też dodatkowe ławki.

SKWER SPORTÓW MIEJSKICH WYSTARTOWAŁ NA RAZIE W EMILII:

Skwer w pawilonie Emilii zaprasza
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

ran//ec