Nowolazurowa opóźniona przez słup

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plTrwa budowa połączenia Nowolazurowej z Lazurową

Budowa Nowolazurowej złapała opóźnienie z powodu… słupa energetycznego, który uniemożliwiał dokończenie prac. W czwartek rozpoczęto jego demontaż. - Planujemy zakończyć wszystkie prace jeszcze w tym kwartale - zapowiada Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych.

Koniec 2015 roku - taki termin jeszcze kilka miesięcy temu był podawany jako data zakończenia budowy 400-metrowego odcinka Nowolazurowej. Jest połowa stycznia 2016, prace trwają, a kierowcy nadal muszą korzystać z wąskiej ul. Szeligowskiej.

Przeszkoda: słup

Choć od strony ul. Połczyńskiej fragment Nowolazurowej wygląda już na gotowy, wciąż brakuje fragmentu od strony Szeligowskiej. Prace wstrzymywał słup energetyczny, który stał przy zachodniej jezdni.

To ten słup uniemożliwiał dokończenie inwestycji
ZMID

- W czwartek rozpoczęto jego demontaż. Po zakończeniu tych prac możliwe będzie dokończenie brakującego fragmentu ulicy – tłumaczy Agata Choińska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych i podkreśla, że usunięcie słupa i przełączenie zasilania na nową sieć energetyczną biegnąca pod Nowolazurową były kluczowe dla kontynuowania inwestycji.

– Terminy wyłączenia napięcia i demontażu słupa wynikają z umowy z RWE – wyjaśnia rzeczniczka.

Jak dodaje, firma Strabag, która buduje 400-metrowy łącznik, nie zostanie obciążona żadnymi karami za przesunięcie terminu otwarcia drogi. – To były prace, które nie leżały po stronie wykonawcy. Nie miał on żadnego wpływu na ich termin – zaznacza rzeczniczka ZMID.

Otworzą na wiosnę?

Kiedy w takim razie kierowcy będą mogli korzystać z nowego łącznika między ul. Lazurową a Połczyńską? – Chcielibyśmy zakończyć jego budowę w I kwartale tego roku. Teraz kluczowe będą warunki atmosferyczne. Musimy wybudować brakujący odcinek jezdni przy Sterniczej i dokończyć montaż ekranów akustycznych – odpowiada Choińska.

Jak dodaje, po otwarciu kierowcy będą musieli przygotować się na zmiany w organizacji ruchu, ponieważ ul. Szeligowska od strony ul. Połczyńskiej stanie się ślepa.

Jest także dobra informacja dla kierowców. ZMID przygotowuje się do budowy kolejnego odcinka Nowolazurowej od Sterniczej do Górczewskiej. – Od dłuższego czasu trwa wykup gruntów pod tę inwestycję. W latach 2016-17 na budowę przewidzianych jest w budżecie ok. 57 mln złotych – podkreśla rzeczniczka ZMID.

Na razie do dyspozycji kierowców jest ponad 3,5 –kilometrowy odcinek Nowolazurowej (obecnie al. 4 czerwca 1989 roku) od Al. Jerozolimskich (węzeł Salomea) do ul. Połczyńskiej.

Budowa Nowolazurowej prowadzona jest etapami:

Budowa Nowolazurowej przebiega etapami
targeo.pl / tvnwarszawa.pl

jk/r