Nowoczesne technologie mają ułatwić opiekę nad seniorami

Najnowsze

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plNowe technologie dla seniorów

Cyfrowy długopis, specjalna opaska monitorująca funkcje życiowe i system e-dokumentacji. Trzy nowoczesne rozwiązania mają ułatwić opiekę nad warszawskimi seniorami w domach opieki społecznej.

- Chcemy wprowadzić nowe technologie w miejsca, które na co dzień raczej się z nimi nie kojarzą – mówił dyrektor miejskiego biura pomocy i projektów społecznych Tomasz Pactwa. Na razie nowe narzędzia wprowadzane są na próbę, w Domu Pomocy Społecznej "Syrena" na Woli. Prezydent Warszawy zadeklarowała jednak, że za trzy lata będą dostępne we wszystkich tego typu ośrodkach w mieście.

- Dzięki nowym technologiom nie tylko poprawi się jakość usług opiekuńczych, ale również będzie możliwa większa samodzielność mieszkańców domów pomocy społecznej, a w dalszej perspektywie starszych osób mieszkających we własnych domach – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Informują o upadku, przypominają o lekach

W ramach unowocześniania domów opieki testowane są trzy rozwiązania: system e-dokumentacji i elektronicznego zarządzania domem pomocy społecznej (tzw. e-usługi), długopis cyfrowy i opaska monitorująca funkcje życiowe.

O ich szczegółowym zastosowaniu opowiadała dyrektor "Syreny" Małgorzata Słomian. – Dzięki elektronicznym opaskom, pracownicy ośrodka mogą na bieżąco monitorować temperaturę i rytm serca naszych podopiecznych. Dostajemy też informację o ewentualnym upadku czy utracie przytomności. Dzięki temu możemy natychmiast zareagować i pomóc takiej osobie – mówiła.

Oprócz tego, opaski przypominają o konieczności wzięcia leków i na bieżąco wskazują obszar, w którym dana osoba się znajduje.

- Ważnym narzędziem jest też długopis cyfrowy. Choć pisze i wygląda jak długopis tradycyjny, informacje, które notuje, są przekazywane od razu do naszego systemu na komputerze lub tablecie – mówiła dyrektor Słomian.

Z nowych narzędzi zadowoleni są też sami seniorze. – Dzięki tej opasce czuję, jakby ciągle ktoś ze mną był i się mną opiekował – mówiła jedna z podopiecznych. – Brakuje jeszcze tylko kilku elementów. Chciałabym na przykład, aby na opasce wyświetlał się poziom ciśnienia – zasugerowała.

E-opieka dla każdego seniora

Ratusz deklaruje, że po zakończeniu wstępnych testów w "Syrenie", system e-opieki będzie dalej rozwijany. Pojawi się m.in. Centrum Zarządzania, świadczące seniorom teleusługi (działające podobnie jak Miejskie Centrum Kontaktu 19 115). – Będziemy stawiać też na współpracę z organizacjami pozarządowymi i środowiskiem lokalnym – mówił Pactwa.

Docelowo system ma być dostępny nie tylko dla podopiecznych domów pomocy społecznej, ale też dla seniorów w ich indywidualnym miejscu zamieszkania.

W Warszawie jest ponad 450 tys. osób, które mają więcej niż 60 lat. To 26 proc. wszystkich mieszkańców miasta. Mimo stałego napływu ludności do stolicy, ich liczba systematycznie wzrasta. Z badań wynika też, że 65-letni warszawiacy będą żyli dłużej niż ich rówieśnicy z pozostałych części Mazowsza i kraju.

W Warszawie jest 19 domów pomocy społecznej, w tym 5 prowadzonych przez podmioty niepubliczne w ramach umów zawartych ze stołecznym ratuszem. Miasto ma również porozumienia z powiatami, które przyjmują warszawiaków. W 2015 r. Warszawa na funkcjonowanie i pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej w stolicy i poza nią przeznaczyło łącznie blisko 115 mln zł. Miasto zapewnia pobyt w tych placówkach 2834 osobom.

kw/sk