Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Nowoczesna: możliwy lobbing przy "Lex Szyszko". CBA: będziemy analizować

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plWycinka przy ulicy Wilanowskiej

- Centralne Biuro Antykorupcyjne przeanalizuje wniosek Nowoczesnej dotyczący możliwości lobbingu przy pracach nad ustawą o ochronie przyrody - dowiedziała się PAP w CBA. Znowelizowana ustawa znacznie ułatwiła wycinkę drzew na prywatnych działkach.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP w poniedziałek, że pismo Nowoczesnej w tej sprawie dotarło do Biura. - Będzie ono przeanalizowane, potem podejmiemy ewentualne dalsze czynności - dodał.

Nowoczesna zapowiadała w zeszłym tygodniu skierowanie do CBA pisma w sprawie możliwego lobbingu przy zmianach prawa dotyczącego ułatwień przy wycince drzew; w środę wysłała pismo do szefa CBA z pytaniem, czy Biuro przyjrzało się procesowi legislacyjnemu ustawy zawierającej przepisy dot. wycinki drzew.

Kaczorek nie sprecyzował, jak długo może potrwać analiza tego pisma.

"Lex Szyszko"

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody uchwalona została 16 grudnia ub.r. i zdaniem Nowoczesnej budzi nie tylko bardzo duże wątpliwości merytoryczne, ale też wątpliwości prawne. Jak mówił poseł Adam Szłapka proces legislacyjny tej nowelizacji trwał zaledwie osiem dni i została ona wprowadzona bez żadnych konsultacji społecznych i dyskusji z organizacjami pozarządowymi.

- Dlatego zwracamy się do szefa CBA Ernesta Bejdy z pismem, by zbadał procedurę przyjęcia tej ustawy - poinformował Szłapka. Dodał, że chodzi o zbadanie przede wszystkim procedury legislacyjnej, tego, jakie osoby miały wpływ na nią wpływ oraz z kim były prowadzone rozmowy przez polityków PiS w sprawie nowych przepisów.

Zobacz też: "Wycięli drzewa pod nosem urzędników. Rzecznik nie dowierza"

Wycinka przed urzędem dzielnicy Śródmieście
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

PAP/md/b