Nowoczesna: budżet obywatelski wymaga modyfikacji

Warszawa

"Partycypacja ulega zmniejszeniu"Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Budżet partycypacyjny w Warszawie to dobre rozwiązanie, ale widać, że wymaga modyfikacji - uważają politycy Nowoczesnej. Proponują m.in. by projektów było mniej, ale większych i dotyczących spraw, które integrują mieszkańców. Chcą też, by mieszkańcy w większym stopniu konsultowali budżet miasta.

Sławomir Potapowicz powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że coraz mniej mieszkańców stolicy bierze udział w wyborze projektów zgłaszanych w ramach budżetu partycypacyjnego.Zaznaczył, że w III edycji na projekty oddano 128 tys. głosów, w II – 172 tys., w I – 166 tys. Według Potapowicza w zakończonym w piątek głosowaniu na pomysły zaproponowane w IV edycji "liczba uczestników znów zmalała do około 100 tysięcy".

"Wymaga modyfikacji"

- Tegoroczne wyniki powinny być dla władz miasta wystarczającym sygnałem, że partycypacja mieszkańców stale maleje. I że należy przemyśleć czy dotychczasowa formuła nie wymaga istotnych zmian - ocenił Potapowicz.Według Pawła Rabieja, kandydata Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, budżet partycypacyjny jest dobrym rozwiązaniem, ale dotychczasowe doświadczenia pokazują, że proces zgłaszania projektów i pracy nad nimi wymaga modyfikacji.

- Powinien obejmować nieco mniej projektów, ale większych i ważniejszych, realizowanych wokół integrujących mieszkańców wartości, po lepszym procesie deliberacji obywatelskiej i warsztatowym podejściu do opisu projektów - uważa polityk Nowoczesnej.

Jego zdaniem zadowalająca liczba mieszkańców biorących udział w głosowaniu to ponad 200 tys. osób.

W ocenie Rabieja projekty nie powinny zastępować inwestycyjnych i edukacyjnych obowiązków miasta, ale uzupełniać je. - Potrzebne jest rozbudowanie istniejącego procesu o radę przysięgłych, rozstrzygającą ewentualne kwestie sporne - dodał.

Cztery rozwiązania

W związku z tym Nowoczesna zgłasza cztery dodatkowe, wykraczające poza program budżetu partycypacyjnego rozwiązania, które zdaniem polityków tego ugrupowania, zwiększą udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu miejskich funduszy.- Chcemy zwiększyć partycypację i konsultacje z mieszkańcami na poziomie budżetu miasta, poprzez lepszą informację oraz wprowadzenie obywatelskich paneli mieszkańców i rozbudować istniejący budżet małych inicjatyw lokalnych - mówił Rabiej.Dodał, że Nowoczesna proponuje też wprowadzenie zielonego budżetu obywatelskiego, z którego byłyby finansowane inicjatywy w zakresie ekologii oraz wprowadzenie partnerstw lokalnych, czyli koalicji przedstawicieli podmiotów ze wszystkich sektorów: instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i aktywnych mieszkańcy oraz przedsiębiorców.

Budżet partycypacyjny

W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów. W ramach IV edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zgłosili 2 tys. 782 projekty, ale część nie przeszła procesu weryfikacji, a część została wycofana przez samych autorów. Ostatecznie pod głosowanie trafiło 1808 pomysłów.

Ogłoszenie listy projektów do realizacji nastąpi do 14 lipca

PAP/md/r