Przygotuj się na:

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - EKSPRESOWE AUTOBUSY

Ratusz poinformował, że w najbliższy weekend zostaną uruchomione trzy dodatkowe linie autobusowe. Będą dowoziły mieszkańców w okolice cmentarzy.

Nowe żłobki projektowe. Promują rodziców szukających pracy

Najnowsze


Na Ursynowie i w Wesołej otwierają się dwa nowe żłobki. To placówki, które mają ułatwić rodzicom powrót do aktywności zawodowej. Jednak muszą oni spełniać określone kryteria.

Placówki przy Cynamonowej 7 na Ursynowie i Łaguny 1 w Wesołej to tak zwane żłobki projektowe. Celem ich powstania jest ułatwianie powrotu do aktywności zawodowej rodziców.

Pobyt dziecka jest bezpłatny. Projekt skierowany jest do osób mieszkających w Warszawie lub w jednej z 39 gmin ościennych. Rekrutacja rozpoczęła się w pierwszych dniach września.

Trzeba spełniać określone warunki

Pierwszeństwo w przyjęciu będą miały dzieci, których jedno z rodziców spełnia określone warunki udziału w projekcie, np. przebywa na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym. Przyjęte będą również dzieci rodziców bezrobotnych, bez względu na to, czy rodzic jest zarejestrowany w urzędzie pracy, czy też nie lub w sytuacji, kiedy rodzic nie pracuje, ze względu na opiekę nad dzieckiem do lat trzech.

Kolejnym warunkiem skorzystania z projektu jest zobowiązanie matki lub ojca do powrotu na rynek pracy, w terminie nie dłuższym niż pół roku od dnia przyjęcia dziecka do żłobka i utrzymania zatrudnienia przez okres pobytu dziecka w placówce.

Przy kwalifikacji kandydatów premiowane będą też: osoby pracujące, które powrócą na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowaniem dziecka i osoby bezrobotne lub dotychczas bierne zawodowo, które znajdą pracę oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, spełniające wymagane kryteria.

25 dzieci w grupie

Żłobek przy ul. Cynamonowej jest przygotowany dla 150 dzieci. Przy ul. Łaguny będzie miejsce dla 79 dzieci, a grupy będą liczyły po ok. 25 maluchów.

Jak podał ratusz, oba budynki są parterowe i mają obszerne zewnętrzne place zabaw. "Posiłki dla dzieci będą przygotowywane według zasad żywienia opracowanych dla miejskich żłobków, których celem jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych najmłodszych konsumentów poprzez przygotowanie posiłków bezpiecznych pod względem zdrowotnym, smacznych, świeżych, kolorowych, estetycznie podanych zgodnie z obowiązującymi zasadami dietetyki pediatrycznej" - poinformował ratusz.

Budowa placówek została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o konferencji w sprawie żłobków:

"Budujemy nowe żłobki"TVN24
wideo 2/2

PAP/ab/b

Źródło zdjęcia głównego: UM