Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Nowe wnioski na 500 plus. Złóż, bo stracisz świadczenie

Warszawa

ShutterstockKonieczne nowe wnioski na "500 plus"

Kończy się pierwszy okres wydawania środków z programu "Rodzina 500 plus". Jeśli rodzice chcą dalej korzystać z dodatku na drugie dziecko, powinni złożyć nowy wniosek - przypomina urząd wojewody mazowieckiego.

- Pierwszy okres świadczenia będzie się kończył 30 września. Nowe wnioski można składać już od 1 sierpnia - informuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Do kiedy? - To zależy od tego, kiedy chcemy dostać świadczenie - dodaje urzędniczka. Najlepiej zrobić to jeszcze w sierpniu. Wówczas będziemy korzystać z dopłaty bez żadnej przerwy i świadczenie za nowy okres otrzymamy już w październiku (maksymalnie do końca miesiąca).

- Jeśli złożymy we wrześniu, otrzymamy pod koniec listopada, ale z wyrównaniem za październik. Jeśli natomiast wyślemy wniosek już po październiku, tego wyrównania już nie będzie - zastrzega Filipowicz.

Ponad 500 tysięcy dzieci

Urzędnicy przypominają też, że wnioski o przyznanie 500 zł na dziecko można składać na trzy sposoby. Po pierwsze, bezpośrednio w urzędzie gminy (dzielnicy). Po drugie, za pośrednictwem Poczty Polskiej i po trzecie, przy pomocy specjalnej platformy internetowej. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie urzędu wojewody.

Rodzice mogą otrzymywać 500 złotych na drugie i kolejne dziecko - niezależnie od dochodu. Mogą też ubiegać się o wsparcie na pierwsze (bądź jedyne dziecko), pod warunkiem, że dochód rodziny nie przekracza 800 złotych netto na osobę lub 1200 złotych netto (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko).

Nowe zasady

Od 1 sierpnia wchodzą też w życie nowe zasady, które mają zabiegać nadużyciom, polegającym m.in. na dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko. Dzieje się tak na przykład przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach.

Wyeliminowane mają też zostać przypadki niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka, aby wyłączyć drugiego rodzica ze składu rodziny i jego dochodu. W projekcie zaproponowano dla osoby deklarującej samotne wychowywanie dziecka wymóg ustalenia alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

Więcej na ten temat czytaj w tvn24bis.pl

Rok programu "Rodzina 500 plus"TVN24
wideo 2/3

kw/mś