Nowe wizualizacje MSN, bez zieleni. Aktywiści: nie możemy spać spokojnie

[object Object]
Hanna Gronkiewicz-Waltz o Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR WarszawaTVN24
wideo 2/3

Dwie proste bryły. Większa, jasna, przy Marszałkowskiej i mniejsza, czarna, na wysokości Teatru Studio. Tak prezentują się przyszłe budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa na makietach. Razem z ich zdjęciami pojawiły się nowe wizualizacje. I szybko zniknęły.

Zdjęcia pojawiły się w na stronie internetowej Thomasa Phifera, amerykańskiego architekta, który pracuje nad projektem MSN i TR. Najpierw były tam wizualizacje, potem już tylko fotografie modeli.

Szybko wychwycili je aktywiści z Miasto Jest Nasze. Wizualizacje nie zrobiły na nich dobrego wrażenia. "Wiemy, że to tylko wizualizacje, ale i tak po ich obejrzeniu nie mogliśmy wczoraj spać spokojnie" - napisali na swoim facebookowym profilu aktywiści.

Skrytykowali przede wszystkich brak zieleni i przyziemi otwartych na plac i Marszałkowską. - "Jego [architekta – red.] budynki funkcjonują w zupełnym oderwaniu od otoczenia" - przekonywali. Porównali je nawet do magazynów wielkich spożywczych dyskontów.

Burza w szklance wody

Czy zaprezentowane na stronie Phifera wizualizacje to ostateczna wersja przyszłego MSN i TR?

- Oczywiście, że nie – odpowiada stanowczo Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przyznaje, że widział w internecie krytyczne komentarze członków MJN, ale określa je jako "burzę w szklance wody". - Wizualizacje mają charakter roboczy. Gdyby oburzenie wywołały materiały pokazane jako gotowe i oficjalne, to wtedy można byłoby zacząć merytoryczną dyskusję. To były po prostu modele robione na użytek własny architektów, którzy studiują kwestie kompozycji, światła, proporcji, itd.. W każdej pracowni architektonicznej takich modeli powstają dziesiątki – wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Andino Velez. Dlaczego zatem robocze materiały pojawiły się w internecie? Wicedyrektor MSN nie ukrywa, że jako muzeum również byli ich prezentacją nieco zaskoczeni. - Uznaliśmy, że to wypadek przy pracy kogoś w pracowni Phifera, kto na stronie internetowej robił porządki. Dlatego też nie komentowaliśmy tego – informuje.

Oficjalna wersja na jesieni

Oficjalny projekt ma być przedstawiony opinii publicznej jesienią, podczas festiwalu "Warszawa w budowie". Jak podkreśla nasz rozmówca, od strony budowlanej jest on już praktycznie skończony. Natomiast takie kwestie jak elewacje czy różne rozwiązania techniczne wymagają jeszcze dopracowania. Velez przypomina też, że Thomas Phifer odpowiada za projekt budynków MSN i TR oraz przestrzeni między nimi. Plac Defilad, o który najczęściej i najgłośniej upominają się miejscy aktywiści, nie leży już w jego gestii. - Phifer chciał zaproponować całościową wizję, ale to nie zostało przyjęte. Miasto chciało oddzielnie zrobić konkurs architektoniczny na plac Defilad. Mają odbyć się też konsultacje społeczne w tej sprawie – zapowiada. Konsultacje to właśnie efekt działania stowarzyszeń Miasto Jest Nasze i Kooperacji Miejskiej. Nie podobały im się pomysły, jakie na to miejsce przedstawił Phifer. Przekonywali, że architekt proponuje mieszkańcom "betonową pustynię w sercu miasta". Zmobilizowali się i zebrali ponad tysiąc podpisów w tej sprawie.

Konsultacje miały ruszyć już w październiku, ale zostały wstrzymane. Plany pokrzyżowała poprzednia wojewódzka konserwator zabytków Barbara Jezierska, która rozpoczęła procedurę wpisania placu Defilad do rejestru zabytków.

Opóźniona inwestycja

Sama budowa MSN i TR to jedna z najważniejszych inwestycji kulturalnej w Warszawie na przestrzeni ostatnich lat. Jej tempo pozostawia wiele do życzenia, a prace nad nią ciągną się od ponad dekady! Bardzo wstępne projekty Thomasa Phifera zaprezentowano w 2015 roku. W ubiegłym roku miasto miało otrzymać pozwolenie na budowę, a w tym miały już ruszyć realne prace. Obu terminów nie udało się dotrzymać. Zgodnie z obowiązującym na stronie MSN harmonogramem, rozpoczęcie prac planuje się na 2018 rok. Jednak i z tym może być problem. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, ratusz ma problem z własnością jednej z działek. Kilka lat temu niewielki grunt został w wyniku reprywatyzacji przejęty przez spółkę Milstone (później odsprzedany spółce Waban). Miasto próbowało ją wywłaszczyć, ale bez skutku. W tej sprawie wciąż toczą się negocjacje.

kw/r

Pozostałe wiadomości

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl